eReport.sk
Právnici sa v Izraeli búria
Izraelskí právnici mávajú s izraelskými vlajkami počas protestu proti kontroverzným plánom vlády. Foto: tasr/ap

Právnici sa v Izraeli búria! Politici chcú anulovať rozhodnutia Najvyššieho súdu

Právnici sa v Izraeli búria! Stovky ich vo štvrtok protestovali pred súdom v Tel Avive. Sú proti kontroverzným plánom vlády týkajúcim sa zmien v súdnom systéme. Jedným z nich je napríklad návrh, ktorý by poslancom umožnil jednoduchou väčšinou anulovať rozhodnutia Najvyššieho súdu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Izrael s novou vládou
  2. Izrael s novou vládou
  3. Izraelský minister obrany Benny Ganc.

Právnička Orna Šerová uviedla, že „nebezpečné“ návrhy ministra spravodlivosti Jariva Levina sú hrozbou pre demokraciu. „Nominácia sudcov bude politická. Súd nebude nezávislý, ale kontrolovaný politikmi,“ kritizovala.

Zadné dvierka pre Netanjahua?

K zhromaždeniu sa podľa novinára AFP pridalo približne 400 demonštrantov, niektorí z nich mávali izraelskými vlajkami.

Izraelskí právnici držia transparenty počas protestu proti kontroverzným plánom vlády týkajúcim sa zmien v súdnom systéme 12. januára 2023 v Tel Avive. – Foto: tasr/ap

Šéf rezortu spravodlivosti Levin sa funkcie ujal v decembri. A teraz chce poslancom parlamentu udeliť väčšie právomoci pri menovaní sudcov. Tých v súčasnosti vyberá panel zložený z úradníkov, právnikov a politikov. Kontroluje ho ministerstvo spravodlivosti.

Analytici spájajú návrh týkajúci sa možnosti rušenia verdiktov Najvyššieho súdu zo strany poslancov s predsedom vlády. Tvrdia, že by mohol viesť k tomu, že zákonodarcovia presadia zrušenie obvinení z korupcie, ktorým čelí premiér Benjamin Netanjahu.

Zastavte tento plán, odkazujú bývalí sudcovia

Skupina bývalých štátnych zástupcov a generálnych prokurátorov v otvorenom liste zverejnenom vo štvrtok uviedla, že  Levinovými návrhmi sú „šokovaní“. „Vyzývame vládu, aby stiahla tento plán a zabránila závažnému poškodeniu súdneho systému a právneho štátu,“ napísalo 11 právnikov, z ktorých mnohí pôsobili aj ako sudcovia Najvyššieho súdu.

Líder izraelskej opozície a predošlý premiér Jair Lapid v pondelok označil navrhovaný Levinov program za „radikálu zmenu režimu“. A povedal, že tieto plány sa rovnajú „eliminácii demokracie“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Právnici sa v Izraeli búria! Politici chcú anulovať rozhodnutia Najvyššieho súdu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti