eReport.sk
Ampulky s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) v lekárni v Denveri.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Pravdepodobne koncom týždňa začne USA znovu používať vakcínu od Johnson & Johnson

Poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa plánujú stretnúť v piatok 23. apríla a diskutovať o zastavení používania očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Hlavný americký odborník na infekčné choroby Dr. Anthony Fauci v nedeľu vyhlásil, že bude „veľmi prekvapený, ak od piatka v nejakej podobe neobnovíme očkovanie touto vakcínou”. Informácie priniesla v pondelok tlačová agentúra AP. Fauci v programe Face the Nation na americkej televíznej stanici CBS povedal, že rozhodnutie určite padne okolo piatka. „Naozaj neočakávam, že to budú chcieť ešte dlhšie naťahovať”.

Vráti sa s obmedzením alebo varovaním

Fauci tiež povedal, že jednou možnosťou môže byť aj to, že jednorazová vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson sa vráti „s určitými obmedzeniami alebo s určitou formou varovania”. „Som presvedčený, že v piatok na to budeme poznať odpoveď,” dodal.

Vakcína od firmy Johnson & Johnson sa v USA dočasne prestala používať po tom, čo federálni poradcovia pre zdravotníctvo minulý týždeň oznámili, že potrebujú viac dôkazov, aby mohli rozhodnúť, či malý počet zriedkavých krvných zrazenín súvisí s vakcínou – a ak áno, aké veľké je riziko ich vzniku. Hlásenia o krvných zrazeninách boli zriedkavé – šesť prípadov z viac ako sedem miliónov očkovaní vakcínou od J&J v Spojených štátoch. Zrazeniny zistili u šiestich žien vo veku od 18 do 48 rokov. Jedna osoba zomrela.

Fauci pre NBC povedal: „Veľmi vážne pochybujem, že ju jednoducho zastavia. Nemyslím si, že sa to stane.” Firma Johnson & Johnson 13. apríla oznámila, že sa rozhodla pozastaviť používanie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 aj v Európe. Európska agentúra pre lieky 16. apríla informovala, že rozhodnutie o bezpečnosti vakcíny proti covidu od J&J by mohla zverejniť v utorok 20. apríla.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport