eReport.sk
Vianoční strom v centre Prahy. Ilustračné foto: shutterstock

VIDEO Praha tajne rozsvietila vianočný strom. Vlastne to všetko malo byť inak, ale…

Tradičné rozsvecovanie stromu, pri ktorom sa v minulosti námestie zaplnilo tisíckami divákov, sa tento rok pre pandémiu koronavírusu konať nebude. O podobe nasvietenia tento rok rozhodli ľudia v hlasovaní na sociálnych sieťach – je v národných farbách trikolóry.

Vianočný strom na pražskom Staromestskom námestí sa v piatok večer rozsvietil. Pôvodne malo ísť len o technickú skúšku, ale po nej sa predstavitelia mesta rozhodli, že strom už nechajú svietiť, aj keď mali v pláne rozsvietiť ho v noci v niektorý z nasledujúcich dní a prenášať to online. Vopred však nechceli oznámiť presný termín.

“Išlo o technickú skúšku. A teraz sme sa rozhodli, že nie je dôvod strom znovu zhasínať, je krásny a my ho už necháme rozsvietený,” povedal na mieste hovorca magistrátu Vít Hofman, ktorého citoval český portál Novinky.cz.

Vianočný smrek má vyše 17 metrov

Na rozsvietenie sa prišiel pozrieť aj primátor Prahy Zdeněk Hřib (strana Piráti) či člen radnice Jan Chabr. Z rozsvietenia vznikol videozáznam.

Zdroj: YouTube.com

Tradičné rozsvecovanie stromu, pri ktorom sa v minulosti námestie zaplnilo tisíckami divákov, sa tento rok pre pandémiu koronavírusu konať nebude. Vianočný smrek vysoký 17,5 metra pochádza z obce Kamenný Přívoz v okrese Praha-západ. Výzdoba pozostáva zo šiestich kilometrov vianočných reťazí, 40 hviezd a 300 vianočných gúľ. Špic na vrchole má výšku tri metre.

Menšie trhy zrejme budú

O podobe nasvietenia tento rok rozhodli ľudia v hlasovaní na sociálnych sieťach – je v národných farbách trikolóry. Chabr vysvetlil (za TOP 09), že trikolóra má v tomto zložitom období symbolicky znázorňovať výzvu voči spoločnosti na zjednotenie a zároveň pripomína tohtoročné 100. výročie vzniku oficiálnych štátnych symbolov, vrátane štátnej vlajky. Strom bude svietiť staticky, bude teda pripomínať tradičnú podobu českých Vianoc, dodal portál Novinky.cz.

Centrum Prahy sa zrejme bude musieť zaobísť bez vianočných trhov na Staromestskom a Václavskom námestí a na námestí Republiky – radnica však ešte čaká na pandemické odporúčania vlády. Menšie trhy v mestských častiach, zrejme v obmedzenej miere, určite budú, dodal Chabr.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport