eReport.sk
Dúhový pochod v Trnave
Dúhový pochod v Trnave

Pozornosť za každú cenu?


Približne dve stovky účastníkov sa poslednú júnovú sobotu zapojili do historicky prvého Dúhového pochodu v Trnave. Zámerom organizátorov bolo upozorniť na nerovnoprávnosť LGBT+ ľudí voči väčšinovej spoločnosti. Účastníci skandovali heslá: Našou zbraňou je solidarita, Chceme queer ľudské práva, a podobne. O ich bezpečnosť sa postarala štátna i mestská polícia, ktorá sprievod zabezpečovala zo všetkých strán. Nebolo však treba riešiť žiadny incident. 

Negatívna odozva okolia

Je verejné tajomstvo, že mnohí členovia komunity vnímajú tieto podujatia s dešpektom, pretože spravidla vyvolávajú negatívne reakcie, čo v konečnom dôsledku zhoršuje ich situáciu. Poznámky ľudí, ktorí sa v čase pochodu zdržiavali na terasách podnikov na pešej zóne, to v plnom rozsahu potvrdzujú. Na Mestskej veži aj na Trojičnom námestí zároveň bolo vidieť transparent s textom TRNAVA NEPODPORUJE ZVRÁTENOSTI! ANTI-PRIDE

Foto: FB skupina Trnavský občan

Paradox doby

V novembri 1989 účastníci demonštrácií za slobodu a demokraciu skandovali heslo “Ľudské práva” proti kordónom policajtov, ktorí proti nim mocensky zasiahli. Dnes účastníkov Dúhových pochodov, dožadujúcich sa ľudských práv, ktoré im podľa ich názoru prináležia,  polícia chráni pred útokmi iných extrémistov, ktorí sú na podobné aktivity priam alergickí. Načo sú teda takéto manifestácie dobré? Azda si ich organizátori myslia, že touto cestou dosiahnu u väčšiny spoločnosti pochopenie? Nedošlo im, že výsledok je presne opačný?

Sprievodný program v priestoroch Nádvoria

Po návrate na Nádvoria na Štefánikovej ulici, kde mali účastníci počas celého popoludnia pripravený ďalší program, bolo počuť heslá “Dali sme to” a “Sme hrdí”. Typický príklad davovej psychózy, ktorá má svoje miesto napríklad na náročnom športovom zápase, ale rozhodne nie na pochode, ktorý dôsledne zabezpečila polícia. Alebo nebodaj účastníci očakávali konflikt? To by iba potvrdilo skutočný zámer organizovania takýchto podujatí: vzbudiť pozornosť za každú cenu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pozornosť za každú cenu?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: