tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Foto: Tyndall Air Base/Instagram https://www.instagram.com/teamtyndall/?hl=sk

Pozor zlý… robot: Americkú základňu na Floride budú strážiť štvornohé stroje

K nápisom ako „Objekt strážený psom,“ alebo „Pozor zlý pes“, zanedlho pribudne ďalší. Nateraz si ho ako prvá v Spojených štátoch amerických vyvesí letecká základňa na Floride, kde stráženie špecifického objektu budú mať na starosti robotickí psi. Polo-autonómni robotickí dunčovia sú prvými svojho druhu v USA vyčlenení na tento účel. Pri inovácii bezpečnostných riešení však zarezonovalo aj to, čo bude so živými vojenskými psami.

Psi aj psovodi zostávajú

Štvoricu hliadkovacích robotov podobných psom nasadia už čoskoro na leteckej základni Tyndall Air Force Base na Floride. Robotickí psi už „očuchali“ svoj terén začiatkom minulého týždňa na spoločenskej akcii prebiehajúcej na základni. Ako uvádza spravodajský server RT.com kompetentní zdôraznili, že síce roboti chodia po štyroch a svojim vzhľadom sa podobajú na psie plemeno, nie sú ale určení k tomu, aby úplne nahradili vojenských psov. Rozhodnutie nasadiť technologickú pomoc na stráženie základne totiž vyvolalo obavy v radoch psovodov, ktorí sa obávali o svoje zamestnanie. Robotická posila by im však mala uľahčiť prácu v noci a umožniť sústrediť sa na náročnejšie úlohy v rámci stráženia objektu.

Foto: Tyndall Air Base/instagram

„Títo robotickí psi sa budú používať ako multiplikátor sily na zlepšenie situačného povedomia hliadkovaním v oblastiach, ktoré nie sú pre ľudí a vozidlá žiaduce,“ uviedol vo vyhlásení veliteľ základne Jordan Criss, ktorý sa pochválil tým, že základňa je ako prvá v rámci ministerstva obrany, ktorá túto technológiu využije na operácie zvýšenej bezpečnosti hliadkovania.

„Bezpilotné pozemné vozidlá“, ako sa štvornohí pomocníci oficiálne nazývajú, sa budú pravidelne túlať po základni stanovenou hliadkovou cestou. Do ich túlania však môže zasahovať človek a v prípade potreby ich „riadiť“ na diaľku, aby zistil, s čím sa robot pri svojich cestách stretáva. „Títo psi budú špeciálnou kombináciou očí a uší pri zaznamenávaní veľkého množstva údajov na strategických miestach okolo základne,“ dodal veliteľ Jordan Chriss. Navyše, podľa veliteľa rádio pripojené k robotickému psovi bude môcť vydávať príkazy aj personálu v okolí.

Foto: Tyndall Air Base/Instagram

Robotickí pomocníci aj počas korony

Robotickí psi zo základne na Floride dosť pripomínajú model Spot, ktorý rovnako vyrábala spoločnosť Boston Dynamics. Ten bol nasadený počas prvej vlny pandémie vírusu Covid-19 v Singapure, aby usmerňoval ľudí pri dodržovaní sociálneho odstupu. Nedávno rovnako boli tieto roboty spozorované v uliciach Kanady. Modely s názvom Vision 60, ktoré sa budú používať na spomínanej základni, sa vyrábajú vo Filadelfii. Rovnako ako Spot, aj model Vision 60 spoločnosti Ghost je zatiaľ neozbrojený, aj keď výrobca uviedol, že roboti môžu zahŕňať aj rôzne typy kamier, tepelné senzory alebo dokonca zariadenia na detekciu plynov.

Prototypy, ktoré začnú byť využívané na základni do praxe na Floride boli predtým nasadené v septembri na leteckej základni Nellis v Nevade, aby poskytli predbežný dohľad nad letiskom počas vojenského cvičenia.

Zdroj: youtube


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pozor zlý… robot: Americkú základňu na Floride budú strážiť štvornohé stroje

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku