eReport.sk
Pondelòajší obrovský slalom Svetového pohára alpských lyžiarok v rakúskom Semmeringu 28. decembra 2020 zrušili pre silný vietor. Po prvom kole figurovala na èele Slovenka Petra Vlhová o 22 stotín sekundy pred Taliankou Martou Bassinovou, priebežne tretia bola Švajèiarka Michelle Gisinová s odstupom 0,35 s. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** silný vietor

Pozor! SHMÚ vydalo viaceré výstrahy pred silným vetrom

Počas noci zo soboty na nedeľu (23. 1.) si treba dávať pozor pred mrazom, na východnom Slovensku sa môžu tvoriť snehové jazyky. Počas nedele platí výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstraha pred nízkymi teplotami

Výstraha prvého stupňa pred nízkymi teplotami platí od 22.00 h do nedele 8.00 pre okresy Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja a pre okres Liptovský Mikuláš. Teploty môžu klesnúť na mínus 15 až mínus 16 stupňov Celzia. Snehové jazyky a záveje potrápia počas noci celé východné Slovensko. V nedeľu sa výstraha prvého stupňa rozšíri aj na severozápad nášho územia. Pre Košický a Prešovský kraj platí počas celej nedele.

V Trenčianskom a Banskobystrickom kraji je vyhlásená predbežne od 10.00 h do 18.00 h. V Žilinskom kraji platí od sobotného večera do nedele 18.00 h. Silnejší vietor na horách hrozí v nedeľu v okresoch Turčianske Teplice, Martin, Žilina, Dolný Kubín a Námestovo. Vietor tu môže nad pásmom lesa dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu.

Silný vietor najmä na horách

Výstraha platí aj pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad a Tvrdošín. V týchto okresoch sa v nedeľu o 6.00 h výstraha zmení na druhý stupeň. Nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť rýchlosť v nárazoch 135 až 150 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ upozorňujú meteorológovia. Výstraha platí predbežne do 18.00 h.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pozor! SHMÚ vydalo viaceré výstrahy pred silným vetrom

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti