eReport.sk
Vražedná lavína
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Pozor na lavíny. Apelujú horskí záchranári, aktuálne nebezpečenstvo je vysoké

Pozor na lavíny. Horská záchranná služba (HZS) apeluje na turistov, aby nepodceňovali denné výstrahy pred lavínovým nebezpečenstvom. V uplynulých dňoch napadlo na horách 30 centimetrov nového snehu, ktorý nie je dostatočne zviazaný s tvrdou podkladovou vrstvou. V stredu (11. 1.) horskí záchranári zasahovali pri lavínových nehodách v Tatrách.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Lavína, pád lavíny
  2. Lavína v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko zasypala 14 nemeckých lyžiarov.
  3. V Tatrách zabíjala lavína!
  4. Vražedná lavína

Stredisko lavínovej prevencie HZS počas zimy každodenne v poobedňajších hodinách s platnosťou na nasledujúci deň vydáva bulletin, ktorý sa venuje aktuálnej lavínovej situácii. Nárast lavínovej hrozby podľa horských záchranárov úzko súvisí s prudkými zmenami počasia. Vo všeobecnosti sa najviac lavínových nehôd stáva na svahoch so sklonom 35 až 40 stupňov.

Smrteľné lavíny

HZS zdôraznila, že po strhnutí lavínou človek nemá veľa možností, pretože je zvyčajne veľmi rýchla a zriedkakedy je dostatočný čas na reakciu. „V prvej fáze po strhnutí lavínou sa snažíme zachytiť napríklad o okolité skaly alebo stromy. V druhej fáze, keď nás už lavína strhne, sa snažíme pohybom tela dostať na jej povrch. V tretej fáze, keď cítime, že sa lavína spomaľuje, sa pokúšame chrániť si hlavu a vytvoriť si priestor na dýchanie,“ poradili lavínoví špecialisti HZS. Zároveň však upozornili, že vzhľadom na silu a rýchlosť lavíny má človek zriedkakedy šancu čokoľvek v lavíne počas jej pohybu urobiť.

Okamžite volajte pomoc

V prípade, ak návštevníci hôr zaznamenali strhnutie človeka lavínou, treba sa snažiť zapamätať si miesto, kde strhnutého naposledy videli a premietnuť si dráhu, kam ho pravdepodobne lavína odniesla. „Dôležité je zavolať pomoc a čo najrýchlejšie pristúpiť k vyhľadávaniu, vykopaniu a následnému ošetreniu. Vyhľadávanie a záchranu výrazne uľahčuje kompletná lavínová výbava. Bez nej je záchrana často nemožná,“ dodali horskí záchranári.

Platí tretí stupeň

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne platí vo vyšších polohách Vysokých, Západných a Nízkych Tatier. Vo Veľkej a Malej Fatre je druhý stupeň lavínovej hrozby.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pozor na lavíny. Apelujú horskí záchranári, aktuálne nebezpečenstvo je vysoké

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti