eReport.sk
Foto: shutterstock

Pozor na chronický covid! Tieto príznaky nepodceňujte ani niekoľko týždňov po prekonaní


Čo sa bude diať na Slovensku po tom, ako zvládneme pandémiu? Viacerí odborníci varujú, že pre naše zdravotníctvo bude výzvou starostlivosť o pacientov, ktorí COVID-19 prekonali, no napriek tomu majú niekoľko týždňov či mesiacov stále ťažkosti. Ide o tzv. postcovidový syndróm nazývaný aj long covid.

„Nateraz nám chýbajú presné štatistiky, ktoré by hovorili o tom, aké percento z tých, ktorí COVID-19 prekonali, trpí long covidom. Na Slovensku je to spôsobené aj tým, že nám chýba sieť covid ambulancií, ktoré by združovali pacientov práve s perzistujúcimi ťažkosťami a manažovali by ich diagnostiku a liečbu,“ tvrdí vo svojom blogu známy lekár Milan Kulkovský. O long covid syndróme sa hovorí vtedy, ak príznaky ochorenia COVID-19 pretrvávajú približne 12 týždňov, niektorí vedci hovoria o 8 týždňoch.

Pacienti po prekonaní COVID-19 neraz trpia dlhodobými ťažkosťami. – Foto: tasr

„Štúdia zo začiatku roka 2021 zistila, že viac ako 75 % pacientov s COVID-19 v čínskom Wu-chane malo ešte 6 mesiacov po prepustení z nemocnice aspoň jeden príznak. V ďalšej štúdii z Talianska 87,4 % pacientov s COVID-19 malo aspoň jeden príznak 2 mesiace po prepustení z nemocnice. Vo švajčiarskej štúdii sa u 1-3 z 10 ľudí s ľahkým priebehom príznaky vyskytovali ešte 6 týždňov. Ak by sme mali špecifikovať základné rizikové faktory, ktoré predisponujú rozvoj long covidu, sú to vyšší vek, obezita, ženské pohlavie a práca v zdravotníctve. V prípade zdravotníkov významný podiel na rozvoji dlhodobých ťažkostí zohráva tiež psychické a fyzické vyčerpanie, často vysoká vírusová nálož pri infikovaní a opakovaná expozícia pri práci s infikovanými,“ prezradil Kulkovský.

Podľa lekára medzi najčastejšie dlhodobé ťažkosti patria:

– únava
– sťažené dýchanie
– kašeľ
– bolesti kĺbov a svalov
– bolesti hlavy
– horúčky
– búšenie srdca
– poruchy sústredenia
– depresia
– zápal srdcového svalu
– poškodenie pľúc
– trombembolické príhody
– poškodenie obličiek
– kožné prejavy, vypadávanie vlasov
– dlhodobá strata alebo poškodenie čuchu a chuti
– poruchy spánku

Liečba býva symptomatická, len v najťažších prípadoch je nevyhnutný zásah špecialistov. Pokiaľ trpíte horúčkou, odporúčajú sa lieky na jej zníženie, analgetiká pri bolestiach. Mali by ste tiež odpočívať, dopriať si kvalitný spánok, vyváženú a kvalitnú stravu. Vyvarovať by ste sa mali fajčeniu, požívaniu alkoholu či energetických nápojov, namiesto toho by ste mali dodržiavať pitný režim. Skúste aj pravidelnú športovú aktivitu či venovať sa nejakému hobby.

Analytik upozorňuje, že slovenské zdravotníctvo bude mať problém. – Foto: tasr

Podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu, bude rehabilitácia pacientov s dlhodobými problémami po prekonaní COVID-19 pre Slovensko zrejme problémom. Už teraz majú takýto pacienti problém, že musia behať po viacerých lekároch, pričom dátumy vyšetrení sú rôzne. „Obávam sa, že v tejto oblasti budeme mať veľké problémy. Budeme mať veľké množstvo nedoliečených pacientov, čo spôsobí, že budeme mať stále veľký podiel odvrátiteľných úmrtí, alebo komplikácií v čase oproti iným krajinám. Toto zatiaľ nie je veľká téma a úmrtia alebo komplikácie spôsobené zlou rehabilitáciou sa ťahajú v čase a sú veľmi ťažko dokázateľné. Toto je vec, ktorú budeme reálne vidieť o mesiace, ak nie o roky,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 Smatana.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pozor na chronický covid! Tieto príznaky nepodceňujte ani niekoľko týždňov po prekonaní