eReport.sk
Tunel Višňové, foto: tasr

POZNÁME termín odovzdávania tunela Višňové: Na odkliatej stavbe to ide podľa predpokladov

AKTUALIZOVANÉ – Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Tlapa je presvedčený, že úsek diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové odovzdajú verejnosti do užívania na konci roku 2023. Povedal to vo štvrtok v tuneli Višňové počas mimoriadneho kontrolného dňa výstavby úseku.

„Na tejto odkliatej stavbe to zatiaľ ide podľa predpokladov. So zhotoviteľom za chodu identifikujeme a opravujeme problémy. Trúfam si povedať, že nás zatiaľ neprekvapilo nič, čo by sme nedokázali riešiť. Pevne verím, že to takto pôjde aj ďalej,“ uviedol Tlapa.

Na stavbe sa nachádza 400 ľudí

NDS podpísala v apríli zmluvu so spoločnosťou Skanska, ktorá je novým zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala. Zmluvná cena na dokončenie 13,5-kilometrového úseku D1 vrátane 7,5 kilometra dlhého tunela Višňové je 255 miliónov eur.

Podľa člena predstavenstva Skanska SK Ivana Dimitrova sa na stavbe momentálne nachádza 400 ľudí a v najväčšom nápore ich bude okolo 600. „Práce sa rozvinuli na väčšine stavebných objektov. Na niektorých stavebných objektoch sa ešte stále dokončuje projektová dokumentácia a úkony, aby sme začali práce. Ale dá sa povedať, že na kritických objektoch sa v plnej miere pracuje. Verím, že v spolupráci s NDS budeme napredovať a dielo dokončíme,“ skonštatoval.

Niektoré bloky sú v horšom stave

Splnomocnenec NDS pre výstavbu tunela Višňové Marek Holič vysvetlil, že prvé mesiace po podpise zmluvy venovali pasportu porúch. „Pozostával z vizuálnej obhliadky s novým zhotoviteľom a špecialistami. Rovnako sme pristúpili ku komplexnému preskenovaniu oboch tunelových rúr. Dobrou správou je, že na všetkých vonkajších objektoch akcelerujeme. Horšou správou je, že na blokoch tunela sme uskutočnili viaceré merania a skenovania. A môžem s určitosťou povedať, že niektoré bloky sú v horšom stave, ako uvádzal predchádzajúci zhotoviteľ,“ doplnil Holič.

„Nie je žiadnym tajomstvom, že sme s bývalým zhotoviteľom, združením Salini – Dúha, otvorili medzinárodnú arbitráž. Takže si budeme uplatňovať všetky chyby z diela, ktoré identifikujeme počas výstavby,“ dodal splnomocnenec NDS pre výstavbu tunela Višňové.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

POZNÁME termín odovzdávania tunela Višňové: Na odkliatej stavbe to ide podľa predpokladov