eReport.sk
Ilustračná foto, foto: sita

Požiare sa rozrastajú. Zápasí s nimi aj Bolívia

Lesné požiare v Bolívii tento rok zničili už viac ako 147 000 hektárov porastov vo východnom bolívijskom departemente Santa Cruz, informovala v sobotu regionálna vláda. Najvážnejšie sú postihnuté oblasti pri hraniciach s Brazíliou.

Agentúra AFP dodala, že podobne ako v susednej Brazílii, aj v Bolívii sa riziko požiarov zvýšilo rozsiahlym odlesňovaním zameraným na rozšírenie poľnohospodárskej pôdy alebo pasienkov.
Bolívijská mimovládna organizácia Priatelia prírody odhaduje, že lesné požiare vlani v krajine zničili viac ako 2,3 milióna hektárov lesov a lúk. V roku 2019 pri obrovských požiaroch v bolívijskej časti Amazónie padlo ohňu za obeť asi 6,4 milióna hektárov lesných porastov.

Požiar v Amazónii

Spravodajská televízia CNN informovala, že „sezóna požiarov“ v Amazónii naberá na obrátkach a tento rok môže byť horší ako minulý. Doteraz bolo v Amazónii zistených 267 veľkých požiarov, pri ktorých bolo spálená plocha viac ako 150 000 hektárov, čo je oblasť s rozlohou metropolitnej oblasti Los Angeles. Viac ako 75 percent týchto požiarov vzplanulo v brazílskej Amazónii, po ktorej nasledujú Bolívia, Peru a Kolumbia, uvádza sa v správe monitorovacej asociácie Amazonskej asociácie pre monitorovanie projektu andskej Amazonky.

Požiare v Brazílii vyčíňajú v oblastiach, kde bol vyklčovaný pôvodný dažďový prales, plamene však zničili aj savanové porasty na územiach pôvodných obyvateľov, ako sú Xingu a Kayapó, a v ich okolí. Odborníci sa obávajú, že veľké „sucho, nekontrolované odlesňovanie a laxné zákony v oblasti ochrany životného prostredia budú mať za následok, že tento rok bude, pokiaľ ide o požiare, zlý“.

Extrémne riziko vypuknutia požiarov by sa mohlo týkať veľkej časti Južnej Ameriky. Povedie to „k vyčerpávajúcemu nasadeniu hasičov, ohrozeniu ekosystémov, infraštruktúry i verejného zdravia,“ varoval v rozhovore pre CNN Douglas Morton, vedec z americkej NASA, kde sa venuje štúdiu požiarom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Požiare sa rozrastajú. Zápasí s nimi aj Bolívia

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti