eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Povinné očkovanie proti koronavírusu chce zaviesť britská vláda! Koho sa má týkať?

AKTUALIZOVANÉ – Britská vláda v stredu oznámila, že plánuje zaviesť povinné očkovanie proti koronavírusu pre zamestnancov domovov sociálnych služieb v Anglicku. Informovala o tom agentúra AFP. Počet infikovaných v Spojenom kráľovstve aktuálne napriek rozsiahlej zaočkovanosti opäť narastá v súvislosti so šírením tzv. delta variantu koronavírusu, predtým známeho pod označením indický variant.

Ak tento kontroverzne vnímaný návrh zákona schváli parlament, od októbra budú musieť všetci pracovníci domovov sociálnych služieb byť zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. Výnimku dostanú len tí, ktorí tak nebudú môcť urobiť zo zdravotných dôvodov.

Zvažujú povinnosť očkovať sa aj pre ďalších

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že vláda “má zodpovednosť urobiť všetko, čo vie, aby ochránila tých, ktorým je poskytovaná zdravotná starostlivosť”. Z tohto dôvodu bude podľa neho zvažovať aj to, či rovnakú povinnosť nezavedú aj pre ďalších zdravotníkov a sociálnych pracovníkov.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock. – Foto: tasr/ap

Zamestnanci a klienti domovov dôchodcov v Anglicku dostávajú vakcínu proti covidu prioritne a prevažná väčšina z nich je už v súčasnosti zaočkovaná. Z údajov britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) vyplýva, že do 6. júna prvú dávku vakcíny dostalo až 84 percent pracovníkov domovov dôchodcov v Anglicku, pričom oboma dávkami bolo zaočkovaných takmer 69 percent zamestnancov.

Británia je jednou z najviac zasiahnutých krajín

Medzi jednotlivými regiónmi však panujú výrazné rozdiely v počte zaočkovaných. Británia je s takmer 130.000 obeťami na ochorenie COVID-19 jednou z najviac zasiahnutých krajín pandémiou koronavírusu.

Počet nových úmrtí sa v súčasnosti drží na nízkych číslach, počet nakazených však aktuálne opäť narastá v súvislosti so šírením delta variantu koronavírusu, ktorý bol po prvý raz zaznamenaný v Indii.

Infikovaní pribúdajú napriek rozsiahlej zaočkovanosti

Británia v stredu hlásila viac ako 9000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od februára tohto roku. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britskej vlády.

Počet infikovaných v Spojenom kráľovstve aktuálne napriek rozsiahlej zaočkovanosti opäť narastá v súvislosti so šírením tzv. delta variantu koronavírusu, predtým známeho pod označením indický variant, keďže bol po prvý raz zaznamenaný v Indii. Počet úmrtí sa drží na nízkej úrovni.

Ďalšie uvoľnenia posúva vláda o štyri týždne

Za posledných 24 hodín v Británii pribudlo 9055 potvrdených prípadov nákazy a deväť úmrtí. Počet novoinfikovaných je najvyšší od 25. februára, keď v krajine zaznamenali 9985 nakazených.

Britská vláda s ohľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu tento týždeň rozhodla, že posunie termín plánovaného ďalšieho uvoľnenia protipandemických opatrení v Anglicku o štyri týždne: z 21. júna na 19. júla. Premiér Boris Johnson sa pred poslancami parlamentu odmietol zaručiť, že počas zimy alebo jesene nedôjde k opätovnému sprísneniu reštrikcií.

Obe dávky dostalo už vyše 30 miliónov ľudí

Prvou dávkou vakcíny proti covidu už bolo v Spojenom kráľovstve zaočkovaných viac ako 42 miliónov ľudí. Obe dávky dostalo už vyše 30 miliónov. Momentálne sa už môžu na očkovanie registrovať mladí ľudia vo veku 21 a 22 rokov.

Dominuje nebezpečnejší delta variant vírusu

Variant delta sa už v krajine stal dominantnou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2, keď predstihol aj tzv. britský (alfa) variant. Delta variant už v súčasnosti v Británii predstavuje vyše 90 percent spomedzi nových prípadov nákazy.

Podľa expertov je delta variant zhruba o 60 percent nákazlivejší než britská mutácia a je tiež odolnejší voči existujúcim vakcínam. Ochrana sa pomerne výrazne znižuje v prípade osôb zaočkovaných prvou dávkou vakcíny, po druhej dávke bol zaznamenaný len malý pokles účinnosti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport