eReport.sk
pouličný umelec v uliciach Trnavy, ilustračná fotka
pouličný umelec v uliciach Trnavy, ilustračná fotka

Pouličné aktivity majú mať pravidlá


Príjemné počasie v týchto dňoch láka mnohých vyraziť do centra – na kávu, na zmrzlinu alebo na čokoľvek iné na terase niektorého z podnikov, prípadne len tak sa prejsť mestom. Na pešej zóne je stále častejšie vidieť a počuť jednotlivcov i menšie zoskupenia, ktoré predvádzajú svoje umelecké zručnosti. Takéto aktivity, ktoré sme už pred desiatkami rokov mali možnosť vidieť v metropolách našich susedov aj inde v zahraničí, a napokon aj v Bratislave, sa postupne udomácňujú aj v ďalších slovenských mestách. Niektoré z nich majú v tejto súvislosti prijaté aj všeobecne záväzné nariadenie, inde stačí mesto požiadať o povolenie. To je aj prípad Trnavy. 

Opäť bez odpovede

Zaujímalo nás, aké podmienky musia splniť záujemcovia o hudobnú produkciu na pešej zóne, na základe čoho im mesto udeľuje súhlas a kto posudzuje kvalitu produkcie. Ďalej sme sa mesta pýtali, či na ňu majú určený čas, a ako je zabezpečené, aby sa účinkujúci nerušili navzájom, resp. aby nerušili okolie. Odpovedí od mnohopočetného útvaru komunikácie a marketingu sme sa opäť nedočkali.

Rôzna kvalita aj úroveň hluku

Najväčší problém pouličných umeleckých aktivít je podľa viacerých Trnavčanov intenzita hluku, najmä keď niektorí účinkujúci používajú ozvučovacie zariadenia. V Bratislave ani v Žiline niečo také nie je dovolené, v Piešťanoch stanovuje VZN z roku 2021 hlasitosť do 100 dB. 

Ďalší aspekt je dĺžka vystúpenia. V Bratislave je limitovaná jednou hodinou na jednom mieste. Najmä z pohľadu majiteľov podnikov je takéto ustanovenie nevyhnutné, pretože menej talentovaný umelec celkom ľahko dokáže odohnať ich potenciálnu klientelu.

Je to ešte umenie?

Na pešej zóne v Trnave sa vám neraz môže stať, že natrafíte na nepodarené interpretácie domácich či svetových hitov. Ak tie skladby máte napočúvané v origináli, je to pre vás veľké utrpenie, ktoré určite nechcete zažívať. Lenže ak má účinkujúci k dispozícii ozvučenie, pred zvukovým smogom musíte unikať aj 100 metrov. A tam, nedajbože, narazíte na ďalšieho podobného pouličného „umelca“. Preto by bolo v záujme všetkých, aby v tejto oblasti boli stanovené jasné pravidlá, a aby sa aj dodržiavali.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pouličné aktivity majú mať pravidlá

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre