eReport.sk
minster pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč , foto:tasr

Potravinová sebestačnosť a boj za záujmy slovenských farmárov! Minister Takáč pripomína priority vlády


eReport sa zhováral s ministrom Richardom Takáčom. Ten zhodnotil Cyrilo-Metodské oslavy na Devíne, hovoril o priamych platbách pre poľnohospodárov a dotkol sa aj témy potravinovej sebestačnosti Slovenska. Minister pôdohospodárstva upozornil na chybné kroky Ódorovej vlády smerom k poľnohospodárom.  

Poľnohospodári vnímajú sociálny dialóg

V prvej časti rozhovoru zhodnotil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Cyrilo-Metodské oslavy na Devíne. Povedal, že bol z premiér R. Fica dojatý. Jeho slová o hrádzi progresivizmu a liberalizmu ho nepobúrili, naopak, R. Takáč si myslí, že toto vyjadrenie premiéra bolo úplne v poriadku.

eReport s R. Takáčom. Zdroj: YouTube

Minister ďalej uviedol, že poľnohospodári vnímajú prístup súčasnej vlády pozitívne, vnímajú sociálny dialóg a záujem tejto vlády o nich. Problémom pri dočasnej poverenej vláde bol ten, že táto neinformovala poľnohospodárov, že im nebudú vyplatené priame platby tak, ako očakávali. Táto vláda stihla vyplatiť poľnohospodárom priame platby v lehote, do 30.6 a dokonca vo výške až 96,8%. Po dlhých rokoch nemáme teda žiadne sankcie vyplývajúce z omeškania. Takáč ubezpečuje, že vláda má poľnohospodárstvo pevne v rukách a na ďalší rok plánuje dokonca vyplácať poľnohospodárom aj zálohové platby.

Potravinová sebestačnosť Slovenska

Prioritou tejto vlády podľa Richarda Takáča je potravinová sebestačnosť Slovenska. Vláda chce zároveň viac investovať do našich zeleninárov a ovocinárov, ale aj do živočíšnej výroby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Premiér Robert Fico (Smer-SD) /zdroj: tasr

Témou rozhovoru bola aj dvojitá kvalita potravín. Minister uviedol, že dvojitá kvalita naozaj existuje – na západe, v porovnaní s potravinami, ktoré sa dovážajú na Slovensko. Je to citeľné hlavne pri zložení mäsových výrobkov. Napríklad rakúsky výrobok obsahuje viac mäsa. Potraviny, kde je rôzna kvalita potravín u nás a na západe najmarkantnejšia zahŕňajú hlavne mäso a nápoje. R. Takáč uviedol, že od 1.7 je u nás platná nová európska legislatíva a na Slovensku sa bude kvalita potravín v reťazcoch prísne kontrolovať. Za inú kvalitu potravín ako na západe budú hroziť vysoké sankcie. Toto by malo problém s dvojitou kvalitou úplne vyriešiť.     

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Potravinová sebestačnosť a boj za záujmy slovenských farmárov! Minister Takáč pripomína priority vlády

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: