eReport.sk
Pracovníčka pošty preberá listové zásielky.
Pracovníčka pošty preberá listové zásielky. Foto: tasr

Pošta zrušila 756 pracovných miest, teraz chystá investície, získala desiatky miliónov

Slovenská pošta plánuje v Bratislave nový moderný logistický terminál. Tento rok pristúpi aj k vybudovaniu nového oblastného uzla v Nitre či k automatizácii oblastného uzla v Trenčíne. Začína so zásadnou reformou doručovacej siete. Ambíciou je spustiť pilot tzv. doručovacích centier. Jednotlivé kroky súvisiace s transformáciou pošty priblížila hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Slovenská pošta má podľa Dorčákovej v súčasnosti investičný dlh na nehnuteľnom majetku vo svojom vlastníctve niekoľko desiatok miliónov eur. “Okrem veľkého počtu starých a málo udržiavaných budov pobočiek je hlavným problémom triediace a distribučné centrum v Bratislave, ktoré má viac ako 40 rokov, no zároveň spracováva až polovicu celkového počtu listových a balíkových zásielok,” podotkla. V nasledujúcich rokoch by sa preto mal v hlavnom meste vybudovať nový terminál, ktorý bude kapacitne vyhovovať potrebám rastúceho balíkového biznisu v ďalších rokoch.

Najzásadnejšia reforma za ostatných 50 rokov

V tomto roku štartuje zároveň reforma doručovacej siete. Má ísť o najzásadnejšiu reformu tejto oblasti za ostatných 50 rokov. Ambíciou je v priebehu niekoľkých mesiacov spustiť pilot tzv. doručovacích centier, ktoré budú integrovať toky balíkového a listového segmentu a doručovanie listových a balíkových zásielok, čo aktuálne funguje v duálnom modeli.

“Zámerom Slovenskej pošty je vytvoriť jednotný systém doručovania poslednej míle a optimalizovať tak náklady na celý doručovací proces,” priblížila hovorkyňa. Ak sa podarí v regióne Dunajskej Stredy tento koncept úspešne odpilotovať, pristúpi pošta k postupnému prebudovávaniu celej svojej logistickej siete.

Zrušených bolo takmer 760 pracovných miest

Začiatkom roka súčasne pošta ohlásila optimalizáciu organizačnej štruktúry a rušenie “kamenných pobočiek”, ktoré zaznamenávali úbytok klientov a výrazne menší záujem o poštové služby. Od marca tohto roka bolo zároveň zrušených 756 pracovných miest a v súvislosti s touto organizačnou zmenou pracovný pomer dohodou skončilo približne 500 pracovníkov. Inú vhodnú prácu v rámci Slovenskej pošty prijalo 82 zamestnancov. Ďalší sú práceneschopní, na materskej dovolenke a podobne. Finálne čísla teda pošta bude mať neskôr.

“Celková fluktuácia zamestnancov za rok 2019 bola 15,10 % a v roku 2020 na úrovni 11,65 %. Po zvyšok roka bude pošta veľmi racionálne pristupovať k nahradzovaniu ‘prirodzene’ odchádzajúcich zamestnancov, samozrejme, s maximálnym ohľadom na potreby prevádzky,” dodala Dorčáková.

Kontrakt s Európskou investičnou bankou

Pošta zároveň v októbri minulého roka podpísala kontrakt s Európskou investičnou bankou, ako prvý stredoeurópsky poštový úrad, na dlhodobý investičný úver 32 miliónov eur. “Využijeme ho na financovanie zvýšenia digitalizácie a automatizácie, inovatívnych IT systémov a na špeciálne poštové zariadenia, ako sú triediace linky na balíky alebo balíkoboxy,” skonštatovala Dorčáková.

Chcú spustiť ďalšiu etapu projektu tzv. online priehradky

Forma balíkoboxov, do ktorých sa má investovať, by sa však mala prehodnotiť. Pošta plánuje začať “pilotovať” v piatich vybraných lokalitách model ľahkých interiérových boxov, ktoré by mohli byť umiestňované napríklad aj na obecných úradoch v obciach.

Na snímke predseda predstavenstva Slovenskej pošty Martin Ľupták predvádza, ako si zákazník vyzdvihne balík z balíkoboxu 1. februára 2021. – Foto: tasr

Pri veľkých exteriérových balíkoboxoch bude pošta riešiť aj ich ďalšie funkcionality, napríklad platbu za šeky alebo SIPO. V priebehu niekoľkých mesiacov plánuje pošta spustiť ďalšiu etapu projektu tzv. online priehradky, ktorá poskytne rozšírené online poštové služby z domova.

Chystá sa aj projekt elektronického colného konania

Pošta tiež deklaruje silný záujem rozvoja partnerstva so štátom. Aj naďalej preto investuje do skvalitňovania a rozširovania IOM služieb. Ide o Integrované obslužné miesto občana, prostredníctvom ktorého občania získajú výpis z obchodného registra, listu vlastníctva či výpis alebo odpis z registra trestov.

Od 1. júla zároveň spúšťa pošta zásadný projekt elektronického colného konania eCIP, ktorým vyvrcholí úsilie Slovenskej pošty zabezpečiť legislatívnu povinnosť Európskej komisie na preclievanie a zdaňovanie zásielok z tretích krajín do 22 eur.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport