eReport.sk
Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Zdroj: FB / Eduard Chmelár

V utorok začne posledná schôdza NRSR pred letom. Na programe je aj druhé čítanie Zákona o RTVS


Posledná riadna schôdza pred letom. Poslanci majú na vyše 120-bodovom programe aj zákony, ktoré parlamentu vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poslanci budú rokovať aj o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý je v druhom čítaní. Informuje TASR.

Posledná riadna schôdza pred letom

Poslanci Národnej rady SR sa od utorka 11. 6. zídu na poslednej riadnej schôdzi pred tradičnou letnou prestávkou. Schôdza sa začína v utorok popoludní. Poslanci majú na vyše 120-bodovom programe aj zákony, ktoré parlamentu vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Poslanci budú rokovať aj o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý je v druhom čítaní.

Parlament má prebrať vetovaný zákon o múzeách a galériách, ako aj vetovaný zákon o Fonde na podporu umenia (FPU). Legislatíva môže podľa prezidentky ohroziť slobodu umenia. Zo zákona vyplýva, že o poskytnutí peňazí z FPU má po novom rozhodovať rada fondu, počet jej členov sa má zvýšiť.

Prezidentka vetovala aj zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a výstavbu transeurópskej dopravnej siete. Urýchliť má výstavbu projektov vo verejnom záujme. Prezidentka namieta jej nesúlad s ústavou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Richard Glück (Smer-SD)
  2. Michal Šimečka

Druhé čítanie Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase

Poslanci majú rokovať o návrhu, ktorým sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom volila deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.

Definitívne by mal parlament rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní. Zjednotiť sa majú pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10.000 eur na 50.000 eur. V druhom čítaní je aj návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorým sa majú zvýšiť kompetencie a právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Konsolidácia verejných financií aj návrhy envirorezortu

Poslanci majú začať rokovať aj o prvých opatreniach na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy, alebo energetické nápoje, podliehať novej spotrebnej dani. Upraviť sa má tiež zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Táto daň sa má od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Daň sa má v ďalších rokoch postupne zvyšovať.

Na programe schôdze je aj niekoľko návrhov z envirorezortu. Definitívne majú poslanci rozhodnúť napríklad o novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Zjednodušiť a zrýchliť má proces posudzovania z dôvodu prepojenia s povoľovacím procesom pre stavby a prevádzky podliehajúce posudzovaniu vplyvov.

Koaličný návrh o neziskovkách

Z poslaneckých návrhov má parlament definitívne rozhodnúť o koaličnom návrhu na zmeny pri neziskových organizáciách. Zaviesť by sa mohlo označovanie organizácií prijímajúcich financie zo zahraničia vyše 5000 eur za rok ako „organizácie so zahraničnou podporou“. Na programe je aj koaličná novela zákona o slobode informácií, ktorá hovorí o úhrade nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Koalícia tiež navrhuje zmeny v Hasičskom a záchrannom zbore.

Opozícia navrhuje zákon o príspevku pre tehotné absolventky štúdia či zriadenie inštitútu školského ombudsmana, ako aj zmeny v zákone o mene a priezvisku. Ďalším opozičným návrhom je zefektívnenie sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek. Opozícia tiež chce zmeny v peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Viacero bodov programu sa presunulo z predošlej schôdze. Poslanci by mali voliť aj dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a prebrať výročné správy viacerých štátnych organizácií.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V utorok začne posledná schôdza NRSR pred letom. Na programe je aj druhé čítanie Zákona o RTVS

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: