eReport.sk
Objektivita mainstreamu je do neba volajúca
Poslanec NR SR Tomáš Valášek (nezaradený). Foto: tasr

Poslanec Valášek chce meniť príspevok na starostlivosť o deti. Aká je jeho predstava?


Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek navrhuje nanovo nastaviť príspevok na starostlivosť, a to predĺžením nároku až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Suma by sa mohla zvýšiť na 350 eur. Navrhuje tiež, aby ho mohli využívať aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Predložil preto návrh zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa.

Návrh kombinuje súčasný príspevok na starostlivosť pre deti do troch rokov veku a podporu detí od troch rokov, ktoré už spravidla navštevujú materské školy až do ukončenia ich predprimárneho vzdelávania.

Valášek by chcel, aby sa podmienky čerpania príspevku upravili tak, že sa predĺži doba čerpania príspevku na dieťa do nástupu na povinnú školskú dochádzku. Tiež, aby bolo možné čerpať ho všetkými rodičmi, ktorí sa preukážu pracovným pomerom (aj inej národnosti, aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko, aj na skrátený pracovný úväzok).

Navrhuje tiež, aby bola garantovaná a deklarovaná účasť dieťaťa na programe predprimárneho vzdelávania a programoch starostlivosti. Zaviesť by tiež chcel možnosť prechodnej lehoty v dĺžke tri mesiace po skončení rodičovskej dovolenky na preklenutie obdobia, ktoré je potrebné na efektívne hľadanie si práce, „keďže kým rodič zabezpečuje starostlivosť o dieťa počas rodičovskej dovolenky, nemá vždy podmienky na to, aby si mohol prácu hľadať, obzvlášť v prípade jednorodičov“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Objektivita mainstreamu je do neba volajúca

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslanec Valášek chce meniť príspevok na starostlivosť o deti. Aká je jeho predstava?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne