tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Národná rada. Foto: tasr

Poslanci sa zídu v utorok: Pozrite si prehľad tém, o ktorých chcú rokovať!

Novela zákona o štátnom občianstve, rozšírenie domáceho vzdelávania, legislatíva o trvalom „kurzarbeite“ či návrh na vytvorenie etickej komisie RTVS. To sú niektoré z tém, ktorými sa majú zaoberať poslanci Národnej rady (NR) SR na 25. schôdzi, ktorá sa začne v utorok 16. marca o 13.00 h. Z programu schôdze zverejnenom na webe NR SR vyplýva, že poslanci majú prebrať takmer 60 bodov.

Novela zákona o štátnom občianstve má upraviť doterajší stav, ktorý znemožňuje mať dvojité občianstvo. Po novom by slovenský pas nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu napríklad osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom SR. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.

Aj o skrátenej práci

Poslanci majú na programe aj návrh zákona o podpore v čase skrátenej práce. „Podstatou tohto nástroja má byť poskytovanie právne nárokovej podpory, ktorá bude účelovo jednoznačne určená na vyplácanie náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu a dochádza tak k tzv. ‚skrátenej práci‘,“ uvádza sa v predkladacej správe.

O RTVS

Plénum sa má zaoberať aj návrhom na vytvorenie etickej komisie RTVS. Tá by mala podľa návrhu novely prijímať stanoviská nielen k sporným aspektom programov RTVS, ale i k sporným rozhodnutiam manažmentu týkajúcich sa programového obsahu.

O národnom cintoríne

Poslanci majú tiež na schôdzi rokovať o návrhu novely zákona o Bratislave, podľa ktorého by na Slovensku mohol popri Národnom cintoríne v Martine vzniknúť aj Národný cintorín v Bratislave, a to povýšením Ondrejského cintorína.

O ženách v uniformách

Poslanci majú na stole aj novelu rokovacieho poriadku. Riešiť má online rokovanie výborov počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu. Zaoberať sa tiež majú návrhom, aby sa vojačkám, policajtkám, ale aj hasičkám dorovnalo materské na 75 % vymeriavacieho základu. Na marcovej schôdzi má plénum rokovať aj o novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Návrh zákona sa už viackrát presúval. Zmeny v zákone sa týkajú zavedenia limitu verejných výdavkov.

O dištančnej výučbe

Definitívne majú poslanci rozhodnúť o tom, či umožnia vzdelávanie „doma“ aj žiakom druhého stupňa základných škôl. Rovnako má plénum schváliť, aby sa reklamné stavby mohli povoľovať len na dobu určitú, najviac na tri roky. Na stole majú tiež návrh na vyradenie kanabidiolu (CBD) zo zoznamu psychotropných látok. Poslancov čaká aj voľba člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) a dvoch členov Dozornej rady ÚPN, ako aj voľba členov Rady RTVS.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslanci sa zídu v utorok: Pozrite si prehľad tém, o ktorých chcú rokovať!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku