eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Poslanci odmietli návrh Smeru, aby sme mali ďalší pamätný deň

Poslanci národnej rady vo štvrtok odmietli návrh opozičného Smeru-SD, aby sa 30. september označoval ako Deň mníchovskej zrady. Poslanci Smeru-SD to navrhovali v novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.
      
Návrh na nový pamätný deň je podľa poslancov reakciou na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorí bez účasti Československa na konferencii 29. až 30. septembra 1938 rozhodli o tom, že Československo muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam “a bolo vystavené faktickej likvidácii nacistickým režimom v Nemecku, ku ktorej došlo rozdelením Československa”.
      
“Žiadne historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada,” uviedli poslanci v odôvodnení návrhu. Československo v roku 1938 bolo podľa Smeru-SD jedinou demokraciou v strednej a východnej Európe. Tvrdia, že na základe “zrady” musela krajina odovzdať Nemecku svoj silný vojenský a zbrojársky potenciál, ako aj sieť vojenských opevnení.
      
Návrh, aby si pamätným dňom krajina pripomínala “mníchovskú zradu”, predložil Smer-SD už pred rokom. Ani vtedy to plénum NR SR nepodporilo.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslanci odmietli návrh Smeru, aby sme mali ďalší pamätný deň

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport