Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli aj návrhy z dielne SaS. Opoziční poslanci napríklad navrhovali, aby sa znížil počet štátnych tajomníkov na najviac dvoch na jedno ministerstvo. Chceli to dosiahnuť novelou zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.
Návrhy SaS smerovali do koša
Ďalšou novelou chcela SaS zaviesť ochranu pred nepovoleným používaním označení „Slovenská informačná služba“, „informačná služba“, „spravodajská služba“ alebo „tajná služba“. Navrhovali to v novele zákona o Slovenskej informačnej službe. Predkladatelia podľa svojich slov reagovali na hrozby, „ktoré pre Slovenskú republiku prinášajú hybridné operácie Ruskej federácie a osobitne na činnosť organizácie Brat za brata, ktorá avizovala vytvorenie paralelnej tajnej služby v podmienkach Slovenskej republiky“.
Novelou Trestného zákona chcela zase SaS reagovať na „spochybňovanie hodnotového ukotvenia Slovenskej republiky k západnej civilizácii“, teda k členstvu SR v EÚ a v NATO. Žiadali v zákone explicitne pomenovať činnosti, ktoré by sa považovali za vlastizradné a za ktoré by v prípade takéhoto konania boli ich páchatelia spravodlivo potrestaní.
V novele zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti navrhovala SaS zrušiť Žandársky zbor. SaS ho totiž považuje za neefektívny. Ani tento návrh parlament nepodporil a odmietol ho.
Zdroj: tasr












KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Poslanci odmietli návrh SaS zakotviť v ústave členstvo SR v EÚ a NATO