eReport.sk
Testovanie. foto: tasr

Pomocou antigénových rýchlotestov testovali aj na Globsecu. A mali s tým problémy

Konferencia Globsec, ktorá sa tento rok konala začiatkom októbra, musela spĺňať niekoľko prísnych opatrení, aby sa vôbec mohla uskutočniť aj v čase koronakrízy. Jedným z nich bolo aj pretestovanie všetkých zúčastnených. A mali čo robiť. Možno by sa z ich skúsenosti mohol poučiť aj premiér Igor Matovič, aby sme tu pri prípadnom pretestovaní celého národa nemali jeden veľký chaos.

Tento rok sa Globsec realizoval na dvoch miestach – v Bratislave a Štrbskom Plese. „Dúfam, že všetko je urobené tak, aby neprišlo k nákaze a že všetci ľudia, ktorí tam aj vystupujú boli riadne pretestovaní,“ povedal pre ereport.sk premiér Igor Matovič v deň, keď sa konferencia začala. Organizátori akcie otestovali spolu 1 280 vzoriek a testovalo sa pomocou PCR testov aj pomocou antigénových rýchlotestov. Druhé spomínané by sa mali využiť pri celoplošnom testovaní národa o dva týždne. „Nakoľko sme testovanie rýchlotestami v takomto meradle realizovali ako prví na Slovensku, niektoré procesy a postupy sme museli nastavovať za pochodu. Jedným z nich je aj absencia štandardného postupu, ako nahlasovať pozitívne prípady indikované rýchlotestami, resp. ako zaevidovať takéto osoby na potrebu pretestovania PCR testami,“ prezradila pre ereport.sk Lucia Milanová, ktorá má na starosti komunikáciu s mediámi za Globsec. Ako ďalej uviedla, všetko v spolupráci s Regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v Bratislave a v Poprade rýchlo vyriešili.

Organizátori Globsecu testovali od 5. do 10. októbra nielen rečníkov, ale technický a podporný personál. Päť dní po skončení konferencie sa nechali otestovať ešte raz aj organizátori. Spolu bolo otestovaní 1 280 vzoriek, z toho 27 bolo pozitívnych. Podujatie, na ktorom vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová, podporili niektoré ministerstvá. Kým napríklad obrana podala pomocnú ruku s účasťou VIP osôb či nasadením Vojenskej polície, ministerstvo financií poskytlo sumu 300 tisíc eur.
Niektorí politici akciu Globsec označili za zbytočnú a v rámci protipandemických opatrení aj za nevhodnú. Naopak, vládni predstavitelia s ňou problém nemali.

Foto: eReport.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pomocou antigénových rýchlotestov testovali aj na Globsecu. A mali s tým problémy

KOMENTOVALI STE: