eReport.sk
Americký prezident Joe Biden a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Biden a Macron sa dohodli na využití ziskov zo zmrazených ruských aktív, pre pomoc Ukrajine


Americký prezident Joe Biden v nedeľu oznámil, že sa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom dohodol na využití ziskov zo zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine. Celosvetovo je podľa Reuters takto zmrazených asi 260 miliárd eur z ruskej centrálnej banky, prevažná väčšina v krajinách EÚ.

Pomoc Ukrajine cez ruské zmrazené aktíva

TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.

Skupina G7 aj štáty EÚ už dlhšie zvažujú, ako využiť na podporu Ukrajiny práve výnosy zo zmrazených ruských aktív. Celosvetovo je podľa Reuters takto zmrazených asi 260 miliárd eur z ruskej centrálnej banky, prevažná väčšina v krajinách EÚ. Tieto aktíva zároveň ročne generujú zisky vo výške 2,5 až 3,5 miliardy eur.

Americký prezident ukončil v nedeľu svoju päťdňovú návštevu Francúzska. V jej závere sa ešte spoločne so svojou manželkou Jill Bidenovou zastavili na cintoríne amerických vojakov Aisne-Marne.

Čo povedal Biden pri návšteve cintorína

Zmienený cintorín sa nachádza pri lokalite bitky pri Belleau z júna 1918, v ktorej Američania a Francúzi odrazili nemecké sily. Zahynulo tam viac než 1800 Američanov. Bitka sa stala významnou v dejinách Námornej pechoty USA.

„Predstava, že sa dokážeme vyhnúť účasti na veľkých bitkách v Európe, je jednoducho nereálna,“ povedal Biden pri návšteve cintorína novinárom. „Preto sú také dôležité aliancie, ktoré máme,“ dodal.

Trump cintorín vyškrtol z harmonogramu

Zastavenie na tomto cintoríne vyškrtol zo svojho harmonogramu návštevy Francúzska v roku 2018 vtedajší prezident USA Donald Trump, za čo si vyslúžil rozsiahlu kritiku, pripomína Reuters. Biely dom Trumpovo konanie vtedy oficiálne zdôvodnil nepriaznivým počasím.

Mohlo by vás zaujímať:

Biden v nedeľa Trumpa, ktorý by mal byť podľa očakávaní jeho rivalom v nadchádzajúcich novembrových prezidentských voľbách, na cintoríne priamo nespomenul. Uviedol však, že do Normandie by neprišiel bez toho, aby nenavštívil aj Aisne-Marne. „Amerika tu bola, aby zastavila Nemcov… Amerika tu je, keď je potrebná,“ dodal.

Biden bol vo Francúzsku od stredy. Vo štvrtok sa zúčastnil na oslavách 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Počas návštevy sa v piatok v Paríži stretol aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorému sa ospravedlnil za niekoľkomesačné meškanie najnovšej americkej vojenskej pomoci spôsobené spormi v Kongrese.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden a Macron sa dohodli na využití ziskov zo zmrazených ruských aktív, pre pomoc Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: