eReport.sk
Poľský prezident Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: tasr

Poľský prezident odkázal západným štátom aj USA: Ja na olympijské hry do Číny pôjdem!

Poľský prezident Andrzej Duda navštívi blížiace sa zimné olympijské hry v Pekingu a stretne sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. V utorok to tlačovej agentúre Reuters potvrdil Dudov poradca Jakub Kumoch. Množstvo západných štátov pritom vyzýva na diplomatický bojkot olympijských hier.

K bojkotu Spojených štátov na protest proti porušovaniu ľudských práv v Číne sa pridali Austrália, Británia, Kanada a Japonsko. Holandsko a Dánsko tiež prisľúbili, že sa do diplomatického bojkotu zimných olympijských hier zapoja.

Vzťahy Poľska s USA sa vraj za Bidena zhoršili

„Poľsko je suverénny štát a rozhoduje sa pre svoju vlastnú politiku voči Číne… Poľsko je spojencom USA, ale Poľsko má tiež veľmi priateľský vzťah s Čínou,“ povedal Dudov poradca pre zahraničné záležitosti Kumoch.

Vzťahy Poľska so Spojenými štátmi sa za administratívy prezidenta Joea Bidena zhoršili, a tak už nie je v záujme Poľska pokračovať v kritizovaní Číny jednoducho len preto, aby to potešilo Američanov, píše Reuters s odvolaním sa na poľských predstaviteľov.

Čína porušovanie ľudských práv popiera

Vzťah poľského prezidenta s Čínou je v poslednom období pozitívny, dokonca sa prekvapujúco objavil na summite predstaviteľov Číny a zástupcov 16 krajín strednej a východnej Európy. Ostatné stredoeurópske krajiny poslali nižšie postavených predstaviteľov, pripomína Reuters. Duda vyhlásil, že Poľsko plánuje výhodne využiť svoju geografickú polohu na posilnenie svojej úlohy v obchodovaní medzi Európou a Čínou.

Ako prvá o Dudovom pláne zúčastniť sa na olympijských hrách v Pekingu informovala poľská štátna tlačová agentúra PAP.  Čína porušovanie ľudských práv popiera a odsudzuje bojkot, ktorý označuje za zradu olympijských princípov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský prezident odkázal západným štátom aj USA: Ja na olympijské hry do Číny pôjdem!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti