eReport.sk
Poľský prezident Andrzej Duda
Poľský prezident Andrzej Duda. Archívne foto: tasr/pap

Poľský prezident Duda: Rusko začalo presúvať jadrové zbrane krátkeho doletu


Poľský prezident Andrzej Duda v utorok potvrdil, že Rusko začalo presúvať viaceré jadrové zbrane krátkeho doletu do Bieloruska. Tento krok podľa neho zmení bezpečnostnú architektúru regiónu i celej Severoatlantickej aliancie.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho bieloruský náprotivok Alexandr Lukašenko v júli uviedli, že Moskva už prepravila niektoré zo svojich taktických nukleárnych zbraní do Bieloruska na základe plánu oznámeného v marci. USA a NATO tento krok nepotvrdili.

Aliancia nezaznamenala žiadnu zmenu

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odsúdil tento krok Moskvy ako nebezpečný a nezodpovedný, no v júli povedal, že Aliancia nezaznamenala žiadnu zmenu v jadrovej stratégii Ruska. Duda na utorkovej spoločnej tlačovej konferencii s portugalským prezidentom Marcelom Rebelom de Sousom vo Varšave povedal, že presun ruských taktických jadrových zbraní na územie Bieloruska ,,sa odohráva, vidíme to“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Patrí to len do rozprávok?

Kontrola nad týmito zbraňami

Taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a majú menší dolet a účinnosť v porovnaní s jadrovými hlavicami umiestnenými na raketách dlhého doletu. Rusko oznámilo, že si ponechá kontrolu nad týmito zbraňami, ktoré pošle do Bieloruska. Predstavitelia v Moskve a Minsku uviedli, že ich môžu niesť bieloruské bojové lietadlá Su-25 alebo rakety Iskander krátkeho doletu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľský prezident Duda: Rusko začalo presúvať jadrové zbrane krátkeho doletu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne