eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Poľský maloobchod hlási prudký pokles tržieb: Predaj oblečenia aj obuvi išiel strmo dole

Maloobchodné tržby v Poľsku pokračovali na začiatku roka v poklese, pričom tempo poklesu bolo najprudšie za posledných osem mesiacov. Informoval o tom koncom tohto týždňa poľský štatistický úrad.

Tržby v poľskom maloobchode klesli v januári medziročne o 6 % po 0,8-percentnom poklese v poslednom mesiaci minulého roka. Na porovnanie, v januári 2020 sa maloobchodné tržby v Poľsku zvýšili medziročne o 3,5 %.

Dôvodom boli obmedzenia

Výsledok z minulého mesiaca je najhorší od mája 2020, keď sa maloobchodné tržby znížili medziročne o 8,6 %. Vývoj v tržbách zaostal ja za odhadmi ekonómov, ktorí počítali s ich poklesom o 5 %.

Najvýraznejšie klesli tržby z predaja textilu, oblečenia a obuvi, až o 40,8 %. Dôvodom boli obmedzenia prijaté na spomalenie šírenia nového koronavírusu, v dôsledku ktorých boli zatvorené mnohé obchody vrátane obchodov s oblečením a obuvou. Klesli aj tržby z predaja palív, ako aj z predaja kníh, novín či kozmetiky.

Zvýšili sa tržby z predaja nábytku aj spotrebičov

Mierny pokles zaznamenali aj tržby z predaja potravín, nealkoholických nápojov a tabakových výrobkov, ktoré v decembri rástli. Pokles dosiahol 0,8 %. Tržby z predaja áut a komponentov klesli o 5 % po 7,9-percentnom poklese v poslednom mesiaci minulého roka.

Naopak, zvýšili sa tržby z predaja nábytku, spotrebičov a elektroniky, pričom tempo rastu sa v porovnaní s vývojom v decembri ešte zvýšilo. Po decembrovom raste o 3,5 % tieto tržby vzrástli v januári o 7,1 %. V medzimesačnom porovnaní zaznamenali maloobchodné tržby v Poľsku v januári prudký pokles po výraznom raste v závere roka 2020. Zatiaľ čo v decembri sa oproti novembru zvýšili o 19,8 %, v januári klesli o 24,9 %.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.