eReport.sk
plot, migranti, migrácia, múr
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Poľsko: Sejm schválil výnimočný stav v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom

Dolná komora poľského parlamentu (Sejm) v pondelok schválila na 30 dní výnimočný stav v regiónoch, ktoré sa nachádzajú na hraniciach s Bieloruskom. Už vo štvrtok ho vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda pre situáciu spojenú s prílivom nelegálnych migrantov. Informovala o tom agentúra PAP.

Tridsaťdňový výnimočný stav bude platiť v 183 pohraničných lokalitách a na základe neho v nich budú zakázané všetky turistické exkurzie, kultúrne i hromadné podujatia a demonštrácie. Dôvodom tohto kroku je, aby mohli pohraničníci, armáda a polícia účinnejšie monitorovať situáciu na hraniciach s Bieloruskom.

O vyhlásenie výnimočného stavu požiadala prezidenta začiatkom minulého týždňa poľská vláda. Premiér Mateusz Morawiecki vtedy vyhlásil, že situácia na hraniciach s Bieloruskom je krízová a napätá.

Poľsko, rovnako ako Litva a Lotyšsko, čelí v ostatných týždňoch náporu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska. Viacerí predstavitelia týchto krajín obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa tak podľa nich snaží vyvolať v EÚ nestabilitu.

Bieloruský líder ešte koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ. Poľsko pre krízu spôsobenú nelegálnou migráciou natiahlo pozdĺž hraníc s Bieloruskom ostnatý drôt a začalo aj s výstavbou 2,5 metra vysokého plota.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľsko: Sejm schválil výnimočný stav v oblastiach pri hraniciach s Bieloruskom

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport