eReport.sk
Muž prechádza okolo reklamného pútača, ktorý upozorňuje na príznaky ochorenia COVID-19 vo Varšave. Foto: tasr/ap

Poľsko hlási mierny pokles nakazených, pribudlo 49 obetí


V Poľsku pribudlo za sobotu 8536 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 49 úmrtí. Ide o mierny pokles oproti rekordnému prírastku 9622 prípadov, ktoré úrady evidovali za piatok. Informovala o tom agentúra PAP a televízia TVN24.

Najviac nových prípadov nákazy zaznamenali v Mazovskom (1342), Sliezskom (974) a Malopoľskom (934) vojvodstve. Medzi 49 úmrtiami je 44 ľudí, ktorí mali okrem ochorenia COVID-19 aj ďalšie zdravotné problémy. Od začiatku pandémie sa v Poľsku nakazilo 175.766 ľudí. Celkovo si zdravotné komplikácie spojené s koronavírusom doteraz vyžiadali 3573 obetí. Z nákazy koronavírusom sa vyliečilo 92.651 pacientov (+2489).

Na dýchacie prístroje je napojených 649 chorých

Z lôžok vyhradených v poľských nemocniciach pre chorých s diagnózou COVID-19 je ich obsadených 8076 – pribudlo tak 464 pacientov. Na dýchacie prístroje je napojených 649 chorých – deň predtým ich bolo 604. Poľský premiér Mateusz Morawiecki oznámil vo štvrtok sprísnenie opatrení v niektorých častiach krajiny a požiadal občanov, aby „zostali doma“, ak je to možné.

Morawiecki: Šírenie vírusu môžu zastaviť iba ľudia

V sobotu na sociálnej sieti napísal, že Poľsko si nezvolilo nesprávnu cestu budovania kolektívnej imunity a že nenasleduje ani niektoré krajiny, ktoré sa rozhodli zaviesť ďalší lockdown. Podľa neho sa krajina vydala strednou cestou. Dodal tiež, že šírenie vírusu môžu zastaviť iba ľudia. Odkazujúc na článok publikovaný v prestížnom medicínskom časopise The Lancet pripustil, že všetky obavy týkajúce sa koronavírusu sa naplnili. „Naše kroky a stratégia implementovaná v Poľsku sú založené na pokynoch definovaných v tomto článku. Umývanie si rúk, dodržiavanie bezpečných odstupov a nosenie rúšok. Nepočúvajte demagógov. Chráňte seba a svojich blízkych,“ dodal.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poľsko hlási mierny pokles nakazených, pribudlo 49 obetí

KOMENTOVALI STE: