eReport.sk
Juraj Marušiak na archívnej snímke z roku 2015.
Juraj Marušiak na archívnej snímke. Foto: tasr

Štvorkoalícia by bola čokoľvek, len nie stabilná! Politológovia vidia najreálnejšie koalíciu Smer-Hlas-SNS

Najreálnejšou koalíciou je Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Pre TASR to zhodnotil politológ Juraj Marušiak s tým, že má šancu byť relatívne stabilná. Ostatné možnosti by podľa neho boli príliš široké, čo by mohlo ohroziť stabilitu.

„Pokiaľ sa Smeru-SD podarí presvedčiť Hlas-SD, tak v podstate o zložení vládnej koalície bude rozhodnuté,“ skonštatoval Marušiak. Poznamenal tiež, že SNS je zase tradične verným partnerom Smeru-SD a vidí ju ako ich najvypočítateľnejšieho spojenca. Poukázal na to, že v inej konštelácii SNS nemá šancu sa do vlády dostať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nastal Ficov čas
  2. KDH)považuje návrat do NRSR za splnenie predvolebného cieľa.
  3. Agentúry s predvolebnými prieskumami pohoreli!

Marušiak: Matovič v parlamente = pokračovanie chaosu

Koalícia zložená z Hlasu-SD, Progresívneho Slovenska (PS), KDH a SaS by bola podľa Marušiaka príliš široká a rôznorodá, usúdil politológ. Stabilita takejto koalície by podľa neho bola otázna.

Zlým signálom pre neho je, že strany, ktoré sa počas volebnej kampane vyznačovali diktátorskými spôsobmi, získali veľkú podporu voličov. „Takéto spôsoby sa v politike vyplácajú a môžeme očakávať, že sa tieto nástroje politického boja, čiže používanie násilia, bitky, budú iba stupňovať,“ uviedol Marušiak v súvislosti s tým, že Smer-SD získal najvyšší počet hlasov a OĽANO a priatelia sa dostali do parlamentu.

Úspech lídra OĽANO a priatelia Igora Matoviča vníma ako znak pokračujúceho chaosu v slovenskej politike, jeho koaličný potenciál však považuje za veľmi nízky.

Abrahám: Pravdepodobnejšia je spolupráca Hlas-Smer

Pre vytvorenie budúcej koalície je kľúčové rozhodnutie strany Hlas-SD. Pre Uviedol to politológ Samuel Abrahám s tým, že alternatívou sú buď koalícia Hlasu, Smeru-SD a SNS, alebo Hlasu, Progresívneho Slovenska, KDH a SaS. Pravdepodobnejšia je podľa neho skôr spolupráca Hlasu so Smerom. Výsledok parlamentných volieb zároveň označil za prekvapujúci.

„Líder Hlasu Peter Pellegrini povedal, že chce stabilnú vládu. Z prvých vyjadrení KDH je zrejmé, že majú svoje červené čiary. Štvorkoalícia by tak bola čokoľvek, len nie stabilná,“ skonštatoval. Hlas sa bude podľa politológa v prípade možnej povolebnej spolupráce so Smerom a SNS snažiť garantovať, že sa zahraničná politika SR nebude radikalizovať. „Či sa jej to podarí, to je otázne,“ poznamenal.

Politológ Samuel Abrahám. Foto: tasr

Abrahám hovorí o prekvapujúcom výsledku

Označil za pozitívne, že v hre je aj možnosť iného koaličného zoskupenia. „Keby Smer chcel robiť otvorenú proruskú politiku, tak Hlas má stále alternatívu vytvoriť koalíciu s PS, KDH a SaS,“ doplnil. Zároveň to podľa neho zväzuje Smeru ruky v tom, že ak pôjde príliš ďaleko, je možnosť, že ich niekto nahradí. „Úlohou prípadnej opozície by preto malo byť nielen ustrážiť demokraciu, ale nechať aj otvorené dvierka pre Hlas, ak by sa situácia radikalizovala,“ povedal.

Výsledok parlamentných volieb považuje Abrahám za prekvapujúci. „Predpovede hovorili o iných konšteláciách. Takmer žiadne neprezentovali, že by Smer vyhral o štyri, päť percent a že sa do parlamentu nedostanú Sme rodina a Republika,“ podotkol. Účasť v tohtoročných parlamentných voľbách označil za vysokú. „Ľudia si uvedomili, že spoločnosť je v kríze,“ uzavrel.

Zdroj: tasr, ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štvorkoalícia by bola čokoľvek, len nie stabilná! Politológovia vidia najreálnejšie koalíciu Smer-Hlas-SNS

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php