eReport.sk
premiér Igor Matovič, foto: tasr

Politológ už odpísal Matoviča: Toto by bol najrozumnejší kompromis!

Nekonečný príbeh má ďalšie pokračovanie. Po tom čo si Richard Sulík zobral minulý týždeň v piatok tri dni čas na rozmyslenie ako ďalej s koaličnou krízou dal teraz Igorovi Matovičovi ďalší týždeň na rozmyslenie. No nebola to žiadna ponuka, ktorá sa neodmieta – od premiéra žiada, aby odstúpil za čo mu na oplátku ponúka zloženie svojej funkcie. Vládny spor sa tak od vypuknutia prehupol už do tretieho týždňa s vyhliadku, že rozhodnutie padne až po tom ďalšom. A medzitým nám stále zomierajú na koronavírus pacienti a plnia sa nemocnice.

Politológ Tomáš Koziak upozorňuje, že naťahovaním finálneho riešenia idú všetky vládne strany proti sebe. „Celá tá kríza traumatizuje spoločnosť veľmi výrazným spôsobom. Tá kríza prispieva aj k rapídnemu poklesu preferencií, takže ten čas hrá svoju úlohu a hrá proti vládnej koalícii,” povedal politológ a dodáva, že už teraz je prepad rapídny a reálne čísla čo to spôsobí budeme vidieť až za niekoľko dní.

Je to rozumný kompromis

Zároveň hovorí, že Sulík sa rozhodol dať premiérovi týždeň čas kvôli tomu, aby zvýšil šancu, že na jeho ponuku kývne. „Ide o veľmi vážne rozhodnutie a zrejme pozná Igora Matoviča a tá situácia u neho nie je jednoduchá a nechce ho zrejme výrazne tlačiť,” vysvetlil Koziak. Celý konflikt je podľa neho vyústením osobných konfliktov medzi premiérom a vicepremiérom a jeho odstránenie by vyriešilo najväčší problém vládnutia terajších strán. „Toto je asi ten najrozumnejší kompromis, ktorý by v danej situácii mohol nastať. A to, aby Sulík s Matovičom zložili svoje funkcie a odišli z vlády preč,” uviedol.

Rozhodujúci zlom nastal podľa odborníka na politiku minulý týždeň na tlačovke k odchodu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího kde si premiér neudržal nervy a aj napriek dohode o neútočení podľahol emóciám a znova raz nakydal na Sulíka. „Ešte do tej tlačovky si mohol Matovič zachrániť svoj post, ale jednoducho ju vôbec nezvládol. Tá tlačovka vojde do dejín politickej komunikácie ako sa niekoľkými neuváženými vetami politik dokáže pripraviť o post predsedu vlády,” ozrejmil Koziak s tým, že teraz je v hre už iba jeho odchod.

Záchranca Kollár?

Doplnil, že loptička je teraz na strane šéfa vlády. „Ak nedokáže Matovič prekonať svoje ego, tak koalícia padne. Ak namiesto ega obetuje vládu, to by som nazval až patologickým správaním,” okomentoval politický analytik. „Visí to na Igorovi Matovičovi, ktorí je momentálne ticho. Problém pri premiérovi je, že v prípade niektorých jeho politických rozhodnutí nie je racionálna úvaha tým najdôležitejším,” uzavrel Koziak s tým, že poslednou iskierkou nádeje je pre Matoviča ešte Boris Kollár, ktorý sa už bude musieť otvorene vyjadriť koho stranu v spore podporí. Krátko po tomto rozhovore s politológom prišiel šokujúci zvrat zo strany Sme rodina a minister práce Krajniak zahlásil, že podáva demisiu..

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport