eReport.sk
Na ilustračnej snímke referendová otázka, ktorou Smer-SD reaguje na nízku dôveru občanov voči vláde Hegera. Foto:fb/smersd

Politológ o referende: Bol by to zázrak, keby bolo úspešné. Možnosť predčasných volieb má byť súčasťou ústavy

Možnosť vyhlásenia predčasných volieb by mala byť súčasťou slovenskej ústavy a správne by bolo aj zakotvenie možnosti skrátiť volebné obdobie referendom. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Dodal, že ústavná väčšina 90 poslancov by podľa neho dokázala vyvolať predčasné voľby aj za dnešného právneho stavu, bolo by však lepšie mať tieto pravidlá priamo zakotvené v ústave.

Hrabko: Možnosť predčasných volieb má byť súčasťou ústavy

S názormi, že by to nemalo byť možné cestou referenda, Hrabko nesúhlasí. „Samozrejme, že je to správne. Pokiaľ máme v ústave zakotvené, že moc pochádza z ľudu a že ľud si ju môže uplatniť aj priamo, je to normálny a štandardný nástroj. Ak to zakážeme, môžeme rovno zakázať aj referendum ako také,“ konštatoval.

Dodal, že podmienka účasti viac ako polovice všetkých registrovaných voličov na referende je dostatočne vysoká na to, aby sa tento inštitút nezneužíval na permanentné odvolávanie existujúcich vlád.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  2. Migranti v návese kamiónu.
  3. Smer ako garant stability a suverenity?
  4. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  5. Naď hlási
  6. Zuzana Čaputová počas pietneho aktu pri príležitosti Dňa vojnových veteránov na Vojenskom cintoríne Petržalka - Kopčany v Bratislave 11. novembra 2022.
  7. Ilustračné foto - referendum v Sliači

Aj vzhľadom na to, že podmienku nadpolovičnej účasti splnilo v celej histórii Slovenska len jediné referendum, o vstupe do Európskej únie, Hrabko neočakáva úspech aktuálneho referenda, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila na 21. januára 2023.

Politológ hovorí o zázraku

Komentár hlavy štátu, že považuje referendum za súčasť kampane jednej politickej strany a nebude ľudí vyzývať na účasť ani neúčasť, považuje Hrabko za nešťastný. „Bol by to zázrak, keby bolo referendum úspešné. Aj z tohto pohľadu bolo podľa mňa vyhlásenie prezidentky úplne zbytočné,“ povedal.

Nesúhlasí však s názormi, že prezidentka vypísala referendum neskoro. „Pani prezidentka mala dve možnosti. Po prepočítaní podpisov na petičných hárkoch mohla vyhlásiť referendum alebo sa mohla obrátiť na Ústavný súd. Zvolila si druhú možnosť. A v takej situácii už neostalo nič iné, iba počkať, ako rozhodne Ústavný súd,“ konštatoval Hrabko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ o referende: Bol by to zázrak, keby bolo úspešné. Možnosť predčasných volieb má byť súčasťou ústavy

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti