eReport.sk
Lucia Ďuriš Nicholsonová, foto: tasr

Politológ o Nicholsonovej konci v SaS: Preskočí do známej mimoparlamentnej strany?

Za stranou Sloboda a Solidarita urobila hrubú čiaru! Europoslankyňa Lucia Nicholsonová po eurofondovom prešľape oznámila odchod z SaS Richarda Sulíka. A aké budú jej ďalšie kroky? V akej strane zakotví? Oslabí odchod známej tváre liberálov? Na tieto otázky odpovedal politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied Tomáš Koziak.

“Rozhodla som sa odísť zo strany SaS. Kauza, ktorú som rozpútala, spôsobila strane problémy a prehĺbila napätie vo vládnej koalícii. Nezvládla som formu tlačovej konferencie a preto vyznela ako frontálny útok na Veroniku Remišovú, čo mi je ľúto,” oznámila svoj koniec v strane Nicholsonová cez sociálnu sieť. Politička síce vystúpila z SaS, no naďalej trvá na svojej pravde, že Slovensko prišlo cez eurofondy o mastný balík peňazí.

Zdroj: Facebook/LN

Smer progresívci?

Automaticky sa tak otvára otázka, kam Nicholsonovej kroky na politickej mape zamieria. Tomáš Koziak upozorňuje, že treba hľadať najmä v tých straníckych vodách, ktoré mali aj k SaS hodnotovo a ideologicky blízko. Taktiež, ako upozorňuje, je dôležité si úprimne povedať, ktorý politický subjekt má reálnu šancu prekročiť vo voľbách parlamentný prah. “Pri splnení týchto podmienok, ideologická blízkosť a šanca dostať sa do parlamentu, tak tu mi vychádza len Progresívne Slovensko,” prognózuje Koziak. Práve progresívci v parlamentných voľbách zažili poriadny debakel, keď získali 6,97 percenta hlasov, no, ako dvojkoalícia potrebovali sedem.

Lucia Ďuriš Nicholsonová vystúpila ostro proti ministerke Remišovej. Foto: tasr

Dvakrát do tej istej rieky

Ďalším, no najmenej pravdepodobným scenárom, je, že by Nicholsonovú nakoniec politické vody opäť doviedli naspäť k liberálom. V SaS to nie je nič nezvyčajné. Samotná Nicholsonová si už v minulosti pozastavila v strane členstvo. Vtedy sa predpokladalo, že za týmto krokom boli nezhody s vtedajším straníkom Ľubomírom Galkom.

Zo strany odišla pred parlamentnými voľbami aj Jana Kiššová, ktorá sa postavila na stranu vzbúrencov v strane na čele so spomínaným Galkom. Nakoniec zrejme so Sulíkom zakopali vojnovú sekeru. Vypomáha mu totiž na ministerstve hospodárstva ako poradkyňa.

Richarda Sulíka opustila známa tvár Lucia Nicholsonová. Foto: tasr

Koziak si, ale nemyslí, že podobná alternatíva je v hre. “Tu naozaj platí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš a z politického hľadiska by som to nazval aj trápne,” podčiarkol politológ. Dodal, že političkin odchod zrejme nebude znamenať pokles preferencií pre stranu.

Ako od Fica

Celú kauzu eurposlankyňa rozpútala, keď sa rozhodla kopnúť do vlastnej koalície. Pred niekoľkými dňami na tlačovke spolu s Jankou Bittó Cigánikovou informovala o podozreniach, že Slovensko prišlo pri čerpaní eurofondov o celú miliardu eur. Ihneď zbystrila vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová, ktorá podobné obvinenia odmietla. Na stranu šéfky Za ľudí sa dokonca postavila aj Európska komisia, ktorá cez svoju zastupiteľskú kanceláriu v Bratislave odkázal, že Slovensko o žiadne europeniaze neprišlo.

Politológ správanie Nicholsonovej prirovnal k Ficovi. Foto: tasr

Na ťahu bola Nicholsonová. Europolitička sa rozhodla zavesiť členstvo u liberálov na klinec. “To, čo, ale urobila aj spolu s pani Cigánikovou, tak to bolo veľké politické faux pas a veľká politická chyba. Lepšie by to neurobil ani Fico. A keďže sa ukazuje, že zrejme urobila chybu, no ona si stále trvá na svojom, tak to je mimoriadne zvláštne,” krúti hlavou pedagóg.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ o Nicholsonovej konci v SaS: Preskočí do známej mimoparlamentnej strany?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti