eReport.sk
Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger (obaja OĽaNO)
Igor Matovič a Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto: tasr

Politológ: Matovič síce povedal, že odpúšťa, ale nepovedal, že čo!

Igor Matovič spravil ohlásením demisie a súhlasom s výmenou za Eduarda Hegera významný krok k ukončeniu vládnej krízy. Politológ Tomáš Koziak ďalej hovorí, že ďalší posun bude záležať od vyjednávacích schopností ministra financi. Dopĺňa, že ten bude rokovania s koaličnými partnermi odteraz viesť. Rýchla reakcia SaS podľa neho signalizuje, že sa vracajú k rokovaciemu stolu a sú pripravení na dohodu.

Po troch týždňoch hádok a zabarikádovaní sa na vlastných pozíciách prichádza zlom. Tvrdí, to politológ Tomáš Koziak s tým, že ohlásené odstúpenie Matoviča z postu premiér je kľúčom k riešeniu krízy. „Nevieme ešte k akému výsledku, ale už toto by mal byť prvý krok k dohode. Všetko bude závisieť od toho ako Eduard Heger zvládne komunikovať s poslaneckým klubom Veroniky Remišovej a Richarda Sulíka,” uviedol politológ.

Teraz je to na Hegerovi a jeho komunikačných schopnostiach, tvrdí politológ Koziak. – Foto: tasr

Upozorňuje, že pre klub Za ľudí je dôležitý postoj liberálov z SaS. „Tam to je vzájomne prepojené pretože niektorí poslanci Za ľudí naznačili, že keď nebude pokračovať SaS-ka v štvorkoalícii, tak oni z toho poslaneckého klubu odstupujú,” povedal. Podotkol, že sa môže stať ja to, že sa na tomto bode poslanecký klub Za ľudí rozbije.

Rokovania sa ešte môžu zaseknúť

Upozorňuje, že Matovič vo vyhlásení síce povedal, že odpúšťa, ale nepovedal, že čo. Niektoré ústupky, aj keď už na nich líder OĽANO netrvá, však budú musieť podľa neho liberáli urobiť. „Viem si predstaviť, že v prípade Richarda Sulíka si SaS-ka môže postaviť hlavu, ale v prípade odchodu šéfky zdravotníckeho výboru pani Cigánikovej by mi to pripadalo neracionálne,” vysvetlil Koziak.

Zdôraznil, že rýchla reakcia SaS na Matovičove vyhlásenie veľa napovedá o ďalšom priebehu. Sulíkovci len pár minút po tlačovke dali stanovisko, že oceňujú krok Igora Matoviča a prijímajú ponuku od Eduarda Hegera. „Vyzerá to, že tá koalícia napriek všetkým predpokladom asi bude pokračovať ďalej. Pokiaľ SaS dala takto rýchlo stanovisko, to znamená, že zrejme už mohlo dôjsť k predbežným dohodám, ktoré týmto vyhlásením boli len potvrdené,” ozrejmil politológ.

Doplnil, že sa tak symbolickým krokom vracajú k rokovaciemu stolu a sú pripravení na dohodu. „Neviem na čom tá dohoda bude a na čom sa zase zaseknú. Zaseknúť sa môžu na skutočných malichernostiach, ale toto je oproti posledným vyjadreniam SaS určite významný posun,” uzavrel Koziak.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ: Matovič síce povedal, že odpúšťa, ale nepovedal, že čo!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti