Polícia už dlhodobo na sociálnej sieti bojuje proti hoaxom a podvodom. Tentoraz si zobrali na mušku profil s názvom „Ibrahim Maiga.“
„Ibrahim Maiga, cestovateľ v čase a priestore vytiahol fotografiu zo Sovietskeho zväzu z roku 1991 a zasadil ju do súčasnej Kanady. Účet pod názvom „Ibrahim Maiga“ dlhodobo publikuje dezinformácie na rôzne témy, najčastejšie sa týkajú pandémie koronavírusu. O jeho aktivite sme vás už viackrát informovali. Ako samotné konto uviedlo, viackrát bolo zo strany Facebooku blokované, čo len podčiarkuje jeho recidívu v oblasti šírenia klamstiev a bludov,“ píše polícia na sociálnej sieti.
Najnovšie účet publikoval fotografiu, ktorá mala vzniknúť v kanadskej Ottawe v pondelok 31.1.2022 v súvislosti s masovými protestmi proti mimoriadnym opatreniam a „falošnej pandémii“. Polícia uvádza, že je to lož, nakoľko fotografia pochádza z roku 1991 z Moskvy, keď sa polmiliónový dav rozhodol demonštrovať proti vtedajšiemu prezidentovi Gorbačovovi.
Polícia uviedla aj zdroj originálnej fotografie z protestu proti Gorbačovovi. – Foto: FB/hoaxyapodvody-policiasr
Tento konkrétny príklad podľa polície dokazuje, že podobné účty sú schopné bez váhania manipulovať, zavádzať a klamať svojich priateľov a odberateľov tak, aby im za každú cenu dokázali, že len ich názor je ten správny a skutočný. Pre tento cieľ sú ochotní využívať klamlivé štatistiky, čísla, vymýšľajú si príbehy neexistujúcich ľudí, vytvárajú špekulatívnu atmosféru bez relevantných dôkazov, prípadne využívajú fotomontáže a fotografie z minulosti, ktoré spájajú do súčasnosti.
„Účty, ktoré používajú známe osobnosti majú potenciál oslovovať široké publikum, viac ľudí ako štandardné účty. Ich majitelia by preto pri zdieľaní statusov či tvorbe vlastných myšlienok mali byť o to obozretnejší, keďže vplývajú na istú časť spoločnosti. Takýto postup sa nazýva zodpovedným prístupom. Nie všetky účty známych osobností sa princípov zodpovednosti držia,“ skonštatovala polícia.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Polícia sa pustila do Maigu: Klame a tu je dôkaz!