eReport.sk
Nelegálna skládka pri Váhu v obci Zamarovce v Trenčianskom okrese.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Polícia: Prípady protiprávneho ukladania odpadov dosahujú rozsah desiatok miliónov eur

Polícia minulý rok preverovala 665 prípadov podozrenia trestnej činnosti týkajúcej sa odpadov. Trestné stíhanie začala v 385 prípadoch, obvinenie vzniesla v 51. Uviedol to hovorca polície Michal Slivka.

“Aktuálne polícia vedie trestné stíhanie v oblasti odpadov, kde je predbežne zistený protiprávny rozsah viac ako 30 miliónov eur,” skonštatoval Slivka.

Osobitným problémom sú nelegálne skládky

Protiprávne ukladanie odpadov sa v malom rozsahu deje najmä na miestach, kde je možný príjazd motorovým vozidlom – okraje lesov, poľné aleje a podobne. “Osobitným problémom sú nelegálne skládky odpadu v rôznych starých a opustených priemyselných alebo poľnohospodárskych objektoch,” hovorí Slivka s tým, že často ide o organizovanú činnosť.

V závislosti od množstva a druhu odpadu sa následne určí, v akom rozsahu došlo k tejto protiprávnej činnosti. Na základe toho sa podľa Slivku určí, kto je príslušný viesť konanie. Vysvetľuje, že ak je rozsah protiprávneho konania nižší ako 266 eur, ide o priestupok. Vtedy vedie konanie Slovenská inšpekcia životného prostredia, okresný úrad alebo obec. Ak je rozsah viac ako 266 eur, ide o trestný čin a vtedy má konať polícia.

Systém prevencie a kontroly nefunguje

Riešenie čiernych skládok závisí od pozornosti občanov a kvality činnosti kontrolných orgánov. “Polícia má úlohu v tejto oblasti až sekundárnu – odhaľovať a postihovať páchateľov trestnej činnosti,” povedal Slivka. Doplnil, že ak by systém prevencie a kontroly fungoval, prípadov na vyšetrovanie by bolo menej.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport