eReport.sk
Foto: polícia SR

Policajti konečne dostanú nové motorky. Sú skutočne predražené?

Ministerstvo vnútra postupne obnovuje nielen svoj vozový park, ale aj motorkový rad. Vyčlenená suma na obnovu dvojkolesových „tátošov“ je 2 milióny eur.

Slovenská polícia okrem obmeny služobných vozidiel plánuje obnovu aj dvojkolesových strážcov zákona. Inšpiráciu sme pobrali od našich bratov Čechov, ktorí sa už v roku 2019 dočkali obmeny motoriek. Českých policajtov motorky vyšli na 30 miliónov Kč, čo je v prepočte okolo 1,2 milióna eur. Objednalo sa 55 nových motoriek BMW R 1250 RT. Naše MV SR o dva roky neskôr zadalo objednávku na 30 motoriek BMW R 1250 RT a ďalších 22 BMW K 1600 GT.

Ako sme spomenuli, Českú republiku táto obnova vyšla zhruba na 1,2 milióna eur. Nás to vyjde takmer dvojnásobok! Zatiaľ čo českí policajti za motorku zaplatili 21 tisíc eur, tá istá motorka nás vyšla na 40 tisíc eur. Druhý typ motorky, ktorej bolo objednaných menej kusov vyšla na 47 tisíc eur / kus. O lacný špás sa teda určite nejedná.

V čom je teda tkvie taký finančný rozdiel? V redakcii startstop.sk sa pýtali priamo Ministerstva vnútra, ktoré tvrdí že “V čase keď Česká polícia nakupovala nové motorky (2019), bol model BMW R 1200RT na konci svojho výrobného cyklu (2013-2018). Jednalo sa tak o končiacu generáciu modelu.” Čo teda jasne vysvetľuje prečo motorky našich českých susedov vyšli lacnejšie. Ministerstvo vnútra pre našich policajtov zaobstaralo model BMW R 1250RT  “jedná sa o model až o dve generácie novší, čiže o úplnú novinku, ktorá je oproti tým českým motorkám na inej úrovni, čo sa inovatívnosti, použiteľnosti a hlavne bezpečnosti týka.” pokračuje vo vyjadrení MVSR.

Českí policajti už jazdia na nových tátošoch. – Foto: Foto: polícia SR

Okrem toho motorky, ktoré boli zakúpené do nášho policajného zboru sa líšia aj výbavou, ktorú budú mať k dispozícií, ako sa redakcii startstop.sk podarilo zistiť  tak “Nové motorky budú oproti tým českým disponovať adaptívnym tempomatom, úplne novým adaptívnym podvozkom, veľkým 10,25 palcovým displejom, inovatívnym LED svetlometom s natáčaním do zákrut a denným svietením.” uvádza sa v stanovisku MVSR.

Vyššia cena motoriek je spôsobená doplnkovou výbavou ako aj špeciálnymi úpravami. “Cena je konečná a už sa nebude nijakým spôsobom ďalej navyšovať.” uvádza ministerstvo. To znamená, že doplnková výbava bude už priamo od výrobcu v cene dodaných motoriek a nebudú nutné ďalšie úpravy.

V redakcii zisťovali aj či, nové motorky nahradia staré alebo sa budú využívať oboje, prípadne čo sa udeje s vyradenými motorkami, či si ich budú môcť odkúpiť občania, “Uvedený nákup motocyklov sa realizoval z dôvodu doplnenia aktuálneho vozového parku. Posledné veľké nákupy motoriek sa uskutočnili v rokoch 2005 a 2008.”, tvrdí hovorkyňa ministerstva vnútra. Polícia SR sa tak po vyše desiatich rokoch dočkala obnovy motorkového parku. Jazdiť by na nich mohli už na prelome júna a júla tohto roku.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport