eReport.sk
Tibor Gašpar, foto: tasr

Exšéf polície Gašpar, ale aj Krajmer a Hraško idú do basy! Reagujú advokáti

AKTUALIZOVANÉ – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar aj bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer budú stíhaný väzobne. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS). Rozhodnutia nie sú právoplatné.

Rovnako súd rozhodol aj o väzobnom stíhaní bývalého šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA Mariánu Zetochu. Médiá o tom informoval jeho obhajca Ľubomír Hlbočan. Ten zastupuje aj bývalého šéfa NAKA Petra Hraška. Ten ale nie je schopný výsluchu, podľa advokáta je v zlom psychickom stave. Bývalého riaditeľa finančnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka a bývalého príslušníka NAKA Ivana Bobockého nebudú stíhať väzobne. Bobocký sa v sobotu počas výsluchu pred sudcom k obvineniam priznal.

Do väzby poputuje aj Hraško

Sudca napokon rozhodol aj o väzobnom stíhaní bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra Hraška, Informovala o tom v nedeľu krátko pred 21. 00 h hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. „Sudca rozhodol o vzatí obvineného P.H. do väzby. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Sudca o väzbe rozhodol na základe návrhu prokurátora bez výsluchu obvineného P.H., keďže zdravotný stav obvineného neumožňoval jeho výsluch. Rozhodnutie nie je právoplatné,“ objasnila Kudjáková.

„Nie je to rozhodnutie o vine, to je len zabezpečovacie opatrenie s tým, že mal som kopu ľudí, ktorí boli oslobodení a boli zobratí do väzby a potom im musel štát zaplatiť. Chcem povedať, že môj klient Marián Z. nebol vyšetrovateľom ani operatívcom. Nedochádzal do styku so žiadnymi vecami, ktoré sa týkajú takýchto živých vecí a aj z tohto dôvodu si myslím, že táto väzba je nadbytočná, ale spoločenská požiadavka je taká, aká je,“ uviedol na margo väzobného stíhania Zetochu Hlbočan.

Advokát o Hraškovi: On sa normálne psychicky zrútil

„V prípade Petra H. sudca ma informoval, že zisťoval jeho zdravotný stav u ošetrujúcej lekárky telefonicky. Nie je spôsobilý vôbec výsluchu, nevníma a chcel som povedať, že niekto mi vravel, že vraj sa šíri po internete správa, že sa pokúsil o samovraždu, čo nie je pravda. On sa normálne psychicky zrútil s tým, že ide o vážnu zdravotnú poruchu,“ dodal k zdravotnému stavu bývalého šéfa NAKA Hlbočan. Pôvodne bol výsluch Hraška naplánovaný pred sudcom ŠTS v sobotu (7.11.).

Gašpar aj Mihálik podali sťažnosť

Obhajca Gašpara Eugen Cimmermann zastupuje v prípade obvinených a zadržaných počas štvrtkovej (5.11.) policajnej akcie Očistec Gašpara i bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milana Mihálika, ktorého podľa rozhodnutia súdu budú tiež stíhať väzobne.

„ŠTS rozhodol o väzbe mojich klientov s tým, že vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vzal ich do väzby. Moji klienti vo vzťahu k rozhodnutiu ŠTS podali sťažnosť. Tým pádom rozhodnutie nie je právoplatné, ale je vykonateľné. O našej sťažnosti následne bude rozhodovať Najvyšší súd SR,“ povedal obhajca.

Na otázku, či bývalý policajný šéf bude väzobne stíhaný aj z dôvodu možného úteku, Cimmermann uviedol, že „sudca nevyhovel návrhu v plnom rozsahu“. Obaja jeho klienti teda budú väzobne stíhaní z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov a dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti.

Aj bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer bude stíhaný väzobne. Médiá o tom informoval jeho obhajca Miroslav Zobok. Rozhodnutie nie je právoplatné.

„Sudca pre prípravné konanie rozhodol, že berie môjho klienta do väzby podľa ustanovenia paragrafu 71 odsek 1, písmeno b. a c. Trestného poriadku. Zjednodušene poviem, je to tzv. kolúzna a tzv. pokračovacia väzba. Neakceptoval návrh dozorového prokurátora na vzatie môjho klienta do väzby podľa ustanovenia paragrafu 71 odsek 1, písmeno a., čiže nevzhliadol v konaní ani v žiadnej konkrétnej skutočnosti, ktorá by mala existovať, obavu z toho, že by mal môj klient ujsť,“ objasnil obhajca.

Podľa jeho slov v sobotu (7.11.) pred sudcom ŠTS dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) argumentoval počas výsluchu tým, že obvinení mali informáciu o tom, že majú byť zadržaní, vopred. „Tak som včera v rámci výsluchu uviedol, že z toho vyplýva, že je rozptýlená obava z úteku a teda nie je daný dôvod útekovej väzby. Lebo ak mali obvinení takúto informáciu, tak im nič nebránilo, aby sa skryli alebo ušli atď. Každý zostal doma v domácom prostredí a pokorne vyčkal do príchodu polície,“ povedal Zobok.

Prokurátor navrhol väzobné stíhanie ôsmich osôb

Ako posledného predviedli bývalého riaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka. Expríslušník NAKA Ivan Bobocký sa k obvineniam priznal. Ako prvý začal v sobotu výsluch bývalého funkcionára Ministerstva vnútra SR Martina Fleischera.  Sudca napokon rozhodol, že Slobodníka ani Bobockého stíhať nebudú.

Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie ôsmich osôb v sobotňajších skorých ranných hodinách. Obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dovedna je obvinených 13 osôb – medzi nimi aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalý elitný policajt Pavol Vorobjov, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a Milan Žáčik. Tí sú už dávnejšie stíhaní väzobne. Jednu osobu z policajného zaistenia prepustili.

Zdroj: tasr, foto a video: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exšéf polície Gašpar, ale aj Krajmer a Hraško idú do basy! Reagujú advokáti

Najnovšie