eReport.sk
Na výjazdy k pacientom v ohrození života by po novom mohlo chodiť aj špeciálne vybavené osobné auto s lekárom
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Polák otvorene: Na Slovensku je enormný nedostatok pracovníkov urgentnej medicíny

V našej krajine nie sú chorí iba ľudia či zvieratá, ale aj zdravotníctvo. To, dá sa povedať, nielenže krváca, nedostatkom personálu doslova pomaly odumiera. A  najviac si to odskáču ľudia.

Na Slovensku je enormný nedostatok pracovníkov urgentnej medicíny, navyše musia čeliť diskriminácii zo strany kompetentných orgánov. Pri príležitosti Európskeho dňa urgentnej medicíny na to podľa TASR upozornil prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Matej Polák.

Naša práca je náročná fyzicky aj psychicky

„Nerovný prístup k urgentistom zo strany vedenia štátu berie pracovníkom záchranných zdravotných služieb aj posledné zvyšky motivácie,“ skonštatoval Polák. Poukázal pritom na to, že pracovníci záchraniek sa museli počas pandémie COVID-19 niekoľko mesiacov dožadovať rizikových príplatkov a ochranné pomôcky proti COVID-19 zo štátnych hmotných rezerv sa im začali vydávať po viac než pol roku od začiatku pandémie. „Vodiči sanitiek napríklad odmeny za nasadenie počas pandémie dodnes nedostali,“ dodal. Na Slovensku v oblasti urgentnej medicíny podľa Poláka pôsobí do 5000 pracovníkov. „Je to menej ako jedno promile obyvateľov Slovenska, napriek tomu ich práca má obrovský dosah a môžeme byť na nich jedného dňa odkázaní. Ktokoľvek z nás,“ ozrejmil.

Vodiči sanitiek odmeny za nasadenie počas pandémie dodnes nedostali.

Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby

Zároveň zdôraznil, že pracovníci urgentnej medicíny sú len ľudia z mäsa a kostí a občas potrebujú pomoc. Pracovné preťaženie a syndróm vyhorenia ich podľa neho postihuje častejšie než iné profesie. „Naša práca je náročná fyzicky aj psychicky. Nevyberá si čas, kedy nás zavolá do služby, či je deň, noc, víkend alebo sviatok. Prakticky každý deň bojujeme so smrťou na miestach, ktoré sú pre nás vopred neznáme. Nie každý takýto boj dokážeme vyhrať,“ uviedol Polák, podľa ktorého pri práci často čelia slovným a fyzickým atakom od pacientov či ich príbuzných.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zuzana Čaputová


K iniciatíve Európskeho dňa urgentnej medicíny sa pripojili jednotlivé záchranné služby na Slovensku, napríklad formou videa s ich osobnými posolstvami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Polák otvorene: Na Slovensku je enormný nedostatok pracovníkov urgentnej medicíny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre