eReport.sk
Foto: tasr

Pokračuje hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom: Vypovedajú exriaditelia TV Markíza

AKTUALIZOVANÉ – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje v pondelok hlavné pojednávanie so Štefanom Ághom, obžalovaným v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza.

Predvolaní sú štyria svedkovia, medzi nimi bývalí riaditelia televízie Václav Mika, Zuzana Ťapáková a Matthias Settele. Ako prvý predstúpil pred súd Settele, ktorého výpoveď tlmočia z nemeckého jazyka. Obžalovaný, ako aj jeho nový právny zástupca Štefan Neszméry, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta a právni zástupcovia TV Markíza sa na proces dostavili.

Výpoveď Settela

„Nepoznám obžalovaného. Som riaditeľom od roku 2013 a až v roku 2016 som sa dozvedel o existencii týchto zmeniek. Informoval som nadriadených. Iné vedomosti o zmenkách nemám,” vypovedal Settele. Podľa vlastných slov sa nikdy nestretol so Štefanom Ághom a ani odsúdeným podnikateľom Marianom Kočnerom. Ako povedal, interne vyšetrovali s nadriadenými dokumenty týkajúce sa zmeniek.

Naposledy sa vo veci konalo vo štvrtok 3. júna. Proces je naplánovaný aj na 30. júna a 6. júla. Vo štvrtok vypovedal Kočner a odsúdený exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko vypovedať odmietol.
Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu podal prokurátor ÚŠP Šanta v júni minulého roka. Zmenky boli v sume 34,5 milióna eur.

Štefan Ágh v minulosti figuroval v kauze, v ktorej 12. januára tohto roku Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Ruska a Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody, ako obvinený. Štefana Ágha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.

Nemohli o ničom vedieť

Bývalí riaditelia TV Markíza, nástupcovia odsúdeného Pavla Ruska nemohli vedieť o existencii dvoch zmeniek, ktoré sú predmetom pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Domnieva sa to obžalovaný Štefan Ágh Reagoval tak na výpoveď súčasného riaditeľa televízie Matthiasa Setteleho, ktorý je v televízii od roku 2013 a o zmenkách sa dozvedel v roku 2016.

„Je tam od roku 2013 doteraz. To znamená, že asi keď si preberal firmu, tak si zrejme prezrel účtovníctvo. Pochybujem, že si niekto vie prezrieť účtovníctvo za 20 rokov, ale budiš a že nenašiel žiadne zmienky o zmenkách,“ povedal médiám Štefan Ágh.

Zmenky neboli dané do účtovníctva

Vysvetľuje si to tak, že zmenky do účtovníctva neboli dané. „Ja som vo svojej odpovedi hovoril o tom, že to bola povinnosť Ruska a Silvie Klaus-Volzovej to tam vložiť. Oni v tom čase v roku 2000 boli dvaja konatelia Markíza – Slovakia. Čiže ak to tam oni nevložili, tak nemôže o tom vedieť pán Settele, nebude o tom vedieť Zuzana Ťapáková, ani Vladimír Repčík. Všetci následní riaditelia o tom nemohli vedieť,” zdôraznil obžalovaný.

„Ak niekto si nesplnil svoju povinnosť v roku 2000, tak o tom nemôžu vedieť. Čiže svedecké výpovede budú o tom,” povedal. Ruska videl naposledy v roku 1998 a potom v roku 2016. “V živote som sa s ním nestretol odvtedy. Videl som ho asi dvakrát náhodne. Čiže nemohol som mať tieto informácie. Ja ako vlastník zmeniek takú povinnosť nemám,“ vysvetlil Štefan Ágh.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport