eReport.sk
Andrej Kiska
Andrej Kiska. Foto: tasr

Pôjde Kiska pred súd? NAKA žiada v jeho daňovej kauze podanie obžaloby

AKTUALIZOVANÉ Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhuje podať obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Prešov Marián Spišák. Upozornili na to Hospodárske noviny.

„Vyšetrovateľ NAKA doručil dňa 13. januára 2022 na KP Prešov spisový materiál s návrhom na podanie obžaloby,“ priblížil Spišák s tým, že prokurátor, vykonávajúci v tejto veci dozor, rozhodne o ďalšom postupe.

Trestný čin exprezident dlhodobo odmieta a vidí za ním pomstu predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica. Kiska tiež argumentuje tým, že obvinenie voči nemu vzniesol až tretí vyšetrovateľ potom, ako dvaja nevideli spáchanie trestného činu.

NAKA obvinila bývalého prezidenta ešte v roku 2019 z pokračujúceho zločinu daňového podvodu. Spáchať ho mal ešte v roku 2013 a 2014 ako konateľ spoločnosti KTAG. Kiska ako kandidát na prezidenta využil svoju firmu na financovanie kampane a tá si potom sumu zaúčtovala do nákladov. Od štátu si podľa vyšetrovateľov spoločnosť následne neoprávnene vypýtala vratku DPH vo výške 155-tisíc eur. Okrem Kisku polícia obvinila aj konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského.

Platí prezumcia neviny

Fico v reakcii uviedol, že platí prezumpcia neviny a rozhodnúť majú súdy. Kiska sa podľa neho nemá na čo sťažovať. „Mal rozmýšľať, keď špekuloval s peniazmi pri financovaní vlastnej kampane,“ skonštatoval pred novinármi.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini uviedol, že ak urobil Kiska niečo zlé, má sa zodpovedať súdu. „Vnímam to tak, že ak exprezident spáchal nejaké skutky, ktoré u vyšetrovateľa spolu s prokurátorom dospeli až do štádia, že by mal byť obžalovaný, tak nech sa páči. Tu je dnes obžalovaný kadekto, nevidím dôvod, že by nás malo znepokojiť, že je obžalovaný Kiska,“ povedal na tlačovej konferencii.

Zdroj: ph, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pôjde Kiska pred súd? NAKA žiada v jeho daňovej kauze podanie obžaloby

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti