eReport.sk
Foto: tasr/ap

Pohoršujúce videá a fotky: Podporili policajti vo Viedni korona popieračov?

Desaťtisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľalo videá a fotografie z viedenskej demonštrácie proti pandemickým opatreniam z 31. januára 2021, ku ktorej sa mali podľa príspevkov pridať policajti, pričom si mali na znak podpory zložiť prilby. Viedenská polícia to popiera a niekoľko fotožurnalistov, ktorí boli na demonštrácii, agentúre AFP potvrdilo, že zložené prilby nebol prejavom podpory demonštrantom. Na dezinformácie upozorňuje tlačová agentúra AFP.

Viedenská polícia už 31. januára prostredníctvom Twitteru poprela, že by jej príslušníci vyjadrili podporu protestujúcim. Hovorca polície Danie Fürst pre AFP vysvetlil stratégiu polície počas protestov: „Polícia v zásade koná podľa filozofie 3D – to znamená – dialóg, deeskalácia a vynucovanie (v nemčine Dialog, Deeskalation und Durchsetzen). To, že príslušníci nemajú nasadené taktické prilby a sú v zodpovedajúcej formácií, zjavne spadá pod deeskaláciu. Tento výzor je teda v závislosti od rizika situácie úplne bežný, ale môže sa tiež kedykoľvek zmeniť.”

Korona popierači

AFP sa telefonicky spojila s novinárom Michaelom Bonvalotom, ktorý zverejnil video z protestu na Twitteri, kde opísal, že polícia kráčala uprostred pochodu extrémnej pravice a korona-popieračov za posmeškov a potlesku demonštrantov. Pre AFP však dôrazne uviedol: „Je úplne neprípustné tvrdiť, že sa polícia k demonštrácii pripojila. Existujú protesty s prilbami aj bez nich.”

Zdroj: tasr

To isté potvrdil aj fotograf AFP Alex Halada, ktorý pre agentúru povedal: „To, že policajti nenosia prilby, je normálne, pokiaľ vzduchom nelietajú žiadne predmety. To, že majú zložené prilby, si nemôžete vykladať, že by vyjadrovali podporu”.

Právnik Christian Piska z Viedenského ústavu pre ústavné a správne právo pre AFP uviedol, že o tom, či sú prilby nasadené alebo nie, rozhoduje vedúci operácie v závislosti od toho, ako je daná situácia nebezpečná.

Obdobné stanovisko ponúkol v minulosti AFP aj hovorca berlínskej polície v jednom zo starších prípadov, ktorý sa týkal nasadenia nemeckých policajtov. „To, či má byť prilba nasadená alebo nie, závisí len od nebezpečenstva danej situácie a posudzuje sa od prípadu k prípadu.

Viedenská polícia popisuje svoje kroky ako operačnú taktiku na udržanie pokojnej a nenásilnej situácie. Sprevádzanie protestov príslušníkmi bez prilieb je bežný postup a nemá nič spoločné s vyjadrením podpory protestujúcim.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.