tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Foto: tasr

Podľa Gröhlinga umiestnenie päťročných detí v rámci povinnej škôlky je 96 %. Čo ten zvyšok?

Umiestnenie päťročných detí v rámci povinného predprimárneho vzdelávania je na úrovni vyše 96 percent. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Zvyšné zhruba štyri percentná tvoria deti rodičov, ktoré sú v zahraničí. Rodičia si podľa slov ministra školstva nesplnili svoju povinnosť a nenahlásili deti na povinné predprimárne vzdelávanie. Patria k nim aj deti, ktoré rodičia dali do nesieťových zariadení a tie nie sú evidované v registri. „Tam prebieha individuálna komunikácia alebo individuálne riešenie týchto problémov,“ povedal šéf rezortu školstva.  

Vytvorili aj dve výzvy zamerané pre materské školy

Povinné predprimárne vzdelávanie pre deti od päť rokov rieši vedenie ministerstva školstva od svojho nástupu v roku 2020. Novelu zákona, ktorá upravuje povinné predprimárne vzdelávanie, prijali v roku 2019 s platnosťou od septembra 2021. Gröhling poukázal, že sa vytvorili aj dve výzvy zamerané pre materské školy. V prvej sa zameriavali na dofinancovanie vytvorenia nových tried. V druhej išlo o prostriedky na personálne náklady v rámci nových tried. Minister školstva poznamenal, že vďaka výzvam sa vytvorilo viac ako 60 tried v materských školách na celom Slovensku.

Peniaze na výstavbu škôlok budú poskytovať celoplošne

V rámci plánu obnovy vyčlenili 154 miliónov eur na výstavbu materských a základných škôl. „Momentálne sa realizuje komunikácia s Úradom vlády SR o nastavovaní jednotlivých pravidiel a kritérií. Je to samozrejme v spolupráci s vyššími územnými celkami,“ povedal minister školstva. Finančné prostriedky na výstavbu materských škôl sa budú podľa jeho slov poskytovať celoplošne tam, kde je to potrebné.

Napriek pozitívnemu vplyvu a postupnému zvyšovaniu zaškolenosti detí pred nástupom do základnej školy dostupnosť predprimárneho vzdelávania naráža v obciach naďalej na problémy. Najčastejšie ide o kombináciu štyroch rizík – nedostatočnej kapacity materských škôl, ich problematického financovania, nedostatku takzvaných inkluzívnych pracovníkov či ich veľkej vzdialenosti pre sociálne slabšie rodiny. Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. Tá zároveň potvrdila, že kapacity materských škôl kontrolovaných samospráv sú najmä v prípade menších obcí naplnené prevažne deťmi, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Testovanie

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa Gröhlinga umiestnenie päťročných detí v rámci povinnej škôlky je 96 %. Čo ten zvyšok?

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku