eReport.sk
Foto: tasr

Podivná časť zmluvy: Slovensku za zverejnenie zmluvy o Sputniku hrozí pokuta. Maďari v nej nič také nemajú

Zmluva, ktorú uzatvorilo k nákupu vakcíny Sputnik V susedné Maďarsko, by nemala obsahovať podobnú pokutu, akú by za jej zverejnenie malo dostať Slovensko. Na sociálnej sieti na to upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Zmluva, zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, medzi výrobcom Sputniku V a Slovenskom obsahuje časť, ktorá hovorí o tom, že za jej zverejnenie hrozí Slovensku pokuta vo výške jedného milióna amerických dolárov. Zo zverejnených častí zmluvy medzi Maďarskom a výrobcom Sputnika V podľa organizácie nevyplýva, že by obsahovala obdobnú pokutu. „Máme podozrenie, že pri nákupe neregistrovanej vakcíny tak mohlo dôjsť k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku, zneužitiu právomocí verejného činiteľa,” uviedla.

Je zmluva výhodná?

Pripomenula tiež, že zo slovenských zákonov majú byť zmluvy so štátom verejné. Nadácia nesúhlasí s tvrdením slovenského premiéra Eduarda Hegera, že zmluva na nákup je pre Slovensko výhodná.

Doplnila, že na základe infožiadosti si od Ministerstva zdravotníctva SR vypýtali ďalšie podrobnosti k dovezenej vakcíne a tiež k výnimke, ktorú na jej použitie udelil bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Ak sa po ich prijatí naše podozrenia z možného porušenia zákonov potvrdia, zvážime ďalšie kroky,” informovala. Nezisková organizácia však víta, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zmluvu o dodávke vakcíny Sputnik V zverejnil. „Doterajšie kroky ministra ukazujú, že chce svoj rezort riadiť transparentne a vo verejnom záujme,” uzavrela.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport