eReport.sk
Martin Klus. Foto: eReport

PODCAST Klus o tajnej dohode s Gyimesim: Podá na problémového poslanca žalobu?

V ďalšej časti netradičného podcastu Zhruba s Palčim redaktor Pavel Knapko vyspovedal štátneho tajomníka rezortu zahraničia Martina Klusa. Ten otvorene porozprával o svojom konflikte s koaličným poslancom z hnutia Obyčajní ľudia Györgym Gyimesim. Škriepka nečakane skončila. Ako sa obaja politici dohodli?

Spor s “kolegom”

Práve Klus sa nedávno ocitol v spore s koaličným parťákom z Matovičovho hnutia Gyimesim. Leitmotívom sporu sa stali slovensko-maďarské vzťahy. Z Gyimesiho výmyslov doslova stúpal tlak slovenskej diplomacii. Raz tajne rokoval o dvojitom slovenskom občianstve s maďarským ministrom zahraničia Péterom Szijjártóm. Inokedy si zase rypol do slovenského rezortu zahraničia. Povedal napríklad, že vďaka ich absencii na pracovnej ceste v Budapešti táto dopadla s pozitívnym výsledkom. Gyimesi dokonca nazval Klusa hungarofóbom.

Samotný Klus ale odmieta, že by bol s niekym v spore. „V podstate sme len reagovali na to, čo pán Gyimesi hovoril ohľadom nielen mňa, ale aj o pánovi ministrovi Korčokovi či mojich kolegoch z rezortu zahraničia či kolegoch v strane SaS,” uviedol Klus. Dodal, že je pre neho neprijateľné, aby ich niekto označoval za hungarofóbov či šovinistov. „Pre mňa to je osobne citlivé, pretože mám maďarské korene. Mňa označiť za hungarofóba je ďaleko cez čiaru,” poznamenal rozhorčene.

A aký je medzi politikmi vzťah v súčasnosti? Klus priznal, že nemali s Gyimesim spoločný názor na kreovanie témy dvojitého slovenského občianstva. „Tieto témy si podľa možností vysvetlíme pri osobných rozhovoroch a zhodli sme sa na tom, že si nič nové odkazovať cez médiá nebudeme, tak by som rád v tomto duchu pokračoval,” osvetlil Klus.

Martin Klus – Foto: eReport

Štátny tajomník priznal, že si to vysvetlili telefonicky. „Ak bude niečo, čo si potrebujeme odkonzultovať, tak máme dohodu, že si to najskôr povieme navzájom. Nebudeme si to hovoriť tak, že sa to jeden alebo druhý dozvie z médií,” podotkol Klus.

A ako prebehol samotný rozhovor? Sofistikovane alebo padli aj ostrejšie výrazy? „Tí čo ma poznajú, vedia, že ostré výrazy u mňa nepadajú. Politiku neberiem osobne. Chápem, že sú politici, ktorí majú iný názor ako ja. Nemám ale rád, keď je to spojené s nejakým konkrétnym častovaním sa,” dodal.

Čo so žalobou?

Klus po kritike z Gyimesiho strany začal hroziť dokonca žalobou. „Zvažujem čo s tým. Viacerí ma vyzývajú, aby som to nenechal tak a podal trestné oznámenie. Seriózne nad tým rozmýšľam, lebo čoho je veľa, toho je moc,” písal ešte v polovici apríla na sociálnej sieti Klus.

Naštvali ho rôzne urážlivé komentára na Facebooku z Gyimesiho strany. No a ako to je so žalobou dnes? „Súčasťou našej dohody, alebo rozhovoru je aj to, že som zatiaľ v tomto smere nekonal,” prezradil.

Štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. – Foto: eReport

Vymenené hlavy

Klus začal o prípadnej žalobe rozprávať aj z toho dôvodu, že narazil na Facebooku na statusy a komentáre, ktoré k nemu neboli dvakrát najprívetivejšie. V jednej skupine na sociálnej sieti sa napríklad objavila fotomontáž, na ktorej niekto vymenil hlavu Mariana Kotlebu v gardistickej uniforme za Klusovu tvár. V jednom komentári užívateľ sociálnej siete dokonca Klusove meno pretransformoval do známej rasistickej organizácie a vzniklo “Klusklusklan”. Urážajú politika podobné fotomontáže či slovné hračky? „Zameniť ma s človekom s ktorým sa v zásade nezhodnem na ničom politicky, to ma trošku zamrzelo,” podčiarkol Klus.

Súkromný život

Klus prehovoril aj o svojom súkromnom živote. Na prvý pohľad by sa zdalo, že popri nabitom programe štátneho tajomníka mu už na rodinu nezvýši priveľa času. Na mieste je tak otázka, či najbližší na Klusovu zaneprázdnenosť nefrflú. „Už si tak trošku zvykli. Fakt je ten, že ak pandémia priniesla niečo pozitívne, tak je to to, že som výrazne menej cestoval. Nebolo to pozitívne pre samotnú prácu, ale skôr pre rodinný život. Ak niektoré páry pandémia dosť intenzívne preverila, tak u nás to prinieslo práve také to pozitívum, že sme boli spolu častejšie,” priznal saskár.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport