eReport.sk
Je to zradca
Boris Zala. Foto: eReport

PODCAST Boris Zala o cestovaní, afrických frajerkách, ale aj tvrdo o Blahovi: Spodina, má úroveň raného fašizmu!


Boris Zala (66) už v aktívnej politike nepôsobí, no určite má k aktuálnej politickej situácii čo-to povedať. V netradičnom podcaste Zhruba s Palčim redaktorovi Pavlovi Knapkovi vyrozprával o svojich dobrodružstvách v Južnej Amerike, na čo letia africké krásky a ako sa zakladal Smer s Robertom Ficom. Veterán slovenskej ľavice si vzal na mušku aj svojho bývalého žiaka Ľuboša Blahu. A nenechal na ňom nitku suchú.

PODCAST:

Cestovateľ Zala

Borisa Zalu verejnosť v minulosti vnímala najmä ako politika, spoluzakladateľa Smeru či europoslanca. Málokto vie, že je aj vášnivým cestovateľom, ktorý pochodil kus sveta. Posledné roky sa zameral napríklad na krajiny Južnej Ameriky. „Prešiel som Guatemalu, Belize, no s takou láskou som zakotvil až v Kolumbii,“ prezradil. Práve v tomto kraji absolvoval dobrodružný výstup do tzv. Strateného mesta. „Trvalo to šesť dní. Bolo to veľmi náročné. Išlo o 12-hodinový šlapák denne v horách v tropických pralesoch,“ zaspomínal na tri roky staré dobrodružstvo.

Priznal, že náročná turistická tortúra sa neobišla bez menšieho zranenia. „Trochu mi ruplo v kolene. Mali sme ale sprievodkyňu, ktorá bola domorodkyňa a ona mi povedala, že mi koleno namaže, aby ma prestalo bolieť. Aj mi to namazala, a aj sa tak stalo. Takže som mohol normálne chodiť. Potom som sa od nej dozvedel, že mi to namazala nejakou masťou z koky. Teda nejakou mi mazala koleno kokaínovou masťou, aby som nemal také bolesti,“ opísal Zala.

Boris Zala sa v živote rozhodne nenudí – Foto: eReport

„A ešte taká drobnosť. Keď som skončil túto túru, tak z toho chodenia dole kopcami v nie celkom dokonalej obuvi, ale to zistíte až tam, či je dobrá alebo nie, tak mi zišli nechty z obidvoch palcov,“ zakončil spomienky na dobrodružstvo v Kolumbii mierne nechutnou historkou.

Africké frajerky

Samotný Zala počas svojich výjazdov v exotických krajoch sa nesústreďoval len na kultúrne a historické pamiatky. Najmä pod rozpáleným africkým slnkom sa mu riozpálili niekoľkokrát aj lýtka, keď mu do oka padlo viacero domácich kočiek. Dá sa teda v Afrike ľahko zamilovať? „To záleží od toho, akú máte estetiku a vkus, samozrejme. Pre mňa je Afrika veľmi nebezpečná, pretože pre mňa sú africké ženy veľmi atraktívne a príťažlivé. Aj som absolvoval niekoľko vzťahov s dámami, ale v túto chvíľu sa to už nedeje. Som starší pán, tak sa už do tohto nehrniem,“ povedal so smiechom Zala.

Prezradil, že práve vyšší vek u mužov miestne krásky priťahuje. „Nesúvisí to, akoby si niekto pomyslel s peniazmi. Ono to súvisí s tým, že pre juhoafrické ženy je starší muž atraktívny tým, že má určitý sociálny status, je niekym a tá žena sa pri ňom cíti ako veľmi dôležitá a významná, ak sa o ňu starší muž zaujíma,“ opísal svoje africké zálety expolitik.

Zala priznal, že mával slabosť pre africké ženy – Foto: eReport

Ficova premena

Samotný Zala bol pred rokmi jeden zo zakladateľov strany Smer – SD. Dnes sa síce v prieskumoch potáca s približne desiatimi preferenčnými percentami, no má za sebou bohatú, ale aj vypätú politickú minulosť. Práve Zala poznal Fica dôverne. Ako sa expremiér zmenil od svojich prapočiatkov v strane až po dnes? „Neviem či sa ako osoba zmenil, ja som nikdy veľmi nepsychologizoval v politike, ale veľmi zmenil svoje názory. Najmä svoju politickú a ideologickú orientáciu,“ posvietil si na straníckeho exšéfa Zala.

„Začalo to už pri prezidentských voľbách. keď namiesto našej politiky, civilnej, laickej politiky, sa začal veľmi výrazne orientovať smerom ku katolíckej cirkevnej hierarchii. To už bola tá známa vec, keď si z neho začali robiť katolíci srandu, že je birmovný komunista,“ vytiahol Ficov prešľap expolitik. Podčiarkol, že podobné názory môžu byť pre voličov, ale aj veriacich ťažko vierohodné. Zala tento krok nazval strategickou chybou.

„Ďalej to pokračovalo migrantmi a postupne sa to dostávalo do takej polohy, čo už bolo absolútne neakceptovateľné, a to bola podpora niektorých ľudí z fašistických strán, ako bola podpora Mazureka. Išlo, ale aj o výber tém. Napríklad idea stavania vidieka proti Bratislave alebo smiešne osočovanie ľudí, že sú z kaviarní. Potom prišlo aj osočovanie nás europoslancov, že akoby sme boli odtrhnutí od reality,“ krúti hlavou Zala.

Viac FOTO Borisa Zalu nájdete v GALÉRII

Foto: eReport

Spodina slovenskej politiky

Na mušku sa počas otvoreného rozhovoru dostal aj podpredseda Smeru Ľuboš Blaha. Keď na neho prišla reč, Zala len stručne poznamenal, že má k Blahovi len dve poznámky. „Tá prvá je to, čo je pre mňa neprijateľné. Nie je to obsahová stránka. Je to spôsob. Spôsob, ako vystupuje tento človek je úplnou dehumanizáciou, akú si len viete predstaviť. Skoro každé jeho vystúpenie je niekoho urážka, poníženie či dehonestácia. Sú to útoky na osobu toho človeka, ktoré sú podpásové. Pokúša sa daného človeka znemožniť a očierniť,“ rypol si do bývalého študenta Zala.

Podčiarkol, že Blaha nechce vysvetľovať a argumentovať ale hádzať špinu. „To je pre mňa neprijateľné a zo štýlového pohľadu je to spodina slovenskej politiky,“ dodal.

Raný Mussolini

Bývalý europoslanec rozanalyzoval Blahove názory aj po obsahovej stránke. „To, čo sa presadzuje v Smere a čo tento pán poslanec hlása, nemá s ľavicou nič spoločné. Je to typická konzervatívna politika, ktorá sa skrýva do pláštiku ľavice. Navyše, keby som chcel byť veľmi presný, v tom politologickom zmysle slova, tak názory, ktoré reprezentuje pán Blaha, sú na úrovni raného fašizmu, presne tej polohy, ktorú mal Mussolini v 20. rokoch.“ opísal Zala.

Poznamenal, že fašizmus si laici často pletú s nacizmom a väčšinou ho poznajú z času hrôz druhej svetovej vojny. „A nepoznáme tú teoretickú a ideologickú bázu, ktorá sa rozvinula začiatkom 20. rokov. Tá je presne založená na konceptoch národnej izolácie, národnej ochrany robotníctva a národných sociálnych programov,“ rozpitval tému Zala.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PODCAST Boris Zala o cestovaní, afrických frajerkách, ale aj tvrdo o Blahovi: Spodina, má úroveň raného fašizmu!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: