Šesť percent za štyri mesiace je v politickej realite dramatický pád. A keď sa zároveň objaví silná alternatíva, stolička sa začne kývať.
Najnovší prieskum agentúry NMS vysiela jednoznačný signál. Progresívne Slovensko zažíva rekordný prepad. V októbri 2025 mu tá istá agentúra namerala takmer 25 percent. Dnes, vo februári 2026, je to približne 19 percent. To je šesťpercentný pokles za štyri mesiace.
Politický účet za Benešove dekréty
Ešte na jeseň pôsobilo PS ako jasný favorit volieb. Dnes sa jeho náskok pred druhým Smerom citeľne stenčuje a trend je jednoznačne klesajúci. Takýto prepad je v slovenskej politike výnimočný a vždy má konkrétne príčiny.
Už v januári sme písali, že hra s maďarskou kartou sa Šimečkovi nevyplatí. Otváranie Benešových dekrétov, relativizovanie povojnového usporiadania a flirtovanie s historicky výbušnými témami nebolo prejavom odvahy, ale hazardu.
PS pod vedením Michala Šimečku namiesto spájania spoločnosti vedome vstúpilo do národnostne citlivého konfliktu. Takáto politika možno mobilizuje tvrdé jadro, ale odrádza umiernených voličov.
Výsledok? Takmer šesť percent dole.
Kauza viacnásobných fakturácií
K poklesu prispela aj kauza viacnásobných fakturácií občianskeho združenia Marty Šimečkovej. To, čo líder PS najskôr bagatelizoval ako administratívne pochybenie, sa po vládnom audite ukázalo ako dlhodobý a opakovaný problém.
Šimečka bol nútený v parlamente tón pritvrdiť. Lenže politická škoda už vznikla. Voliči vidia rozpor medzi ostrou morálnou rétorikou PS a realitou v jeho vlastnej rodine.
A práve predseda nesie politickú zodpovednosť za to, ako strana zvláda krízu dôvery.
Juríková ako alternatíva
Do toho všetkého prichádza vnútrostranícky faktor. Beáta Juríková pre Denník N vyhlásila, že Šimečka má „zatiaľ podporu strany“.
V politike slovo „zatiaľ“ nikdy nie je neutrálne. Je to podmienená podpora. Je to signál, že sa niečo láme.
V PS vyrástla Šimečkovi reálna konkurencia. A treba uznať, že Juríková disponuje politickými kvalitami, ktoré jej predseda postráda. Je pohotovejšia, rétoricky istejšia, energickejšia. Na spoločných vystúpeniach pôsobí dominantnejšie.
Ak preferencie padajú a zároveň sa objavuje silná vnútorná alternatíva, prichádza otázka výmeny lídra.
Médiá sa pýtajú len jedným smerom
Zaujímavé je aj mediálne správanie. Kým koaličné strany opakovane čelia vnútrostraníckym otázkam, pri Šimečkovi podobné otázky chýbajú.
Nikto sa systematicky nepýta, či má PS internú debatu o vedení. Nikto denne neotvára tému jeho pozície. Hoci preferencie padajú rekordným tempom.
Takmer šesť percent za štyri mesiace je v politickej realite dramatický pád. A keď sa zároveň objaví silná alternatíva, stolička sa začne kývať.
Dnešných 19 percent ešte stále znamená prvé miesto. No ak bude trend pokračovať, nebude sa riešiť len volebný výsledok. Bude sa riešiť aj otázka, či éra Michala Šimečku na čele PS nebola kratšia, než si predstavoval.
Zdroj: aktuality, ereport, Denník N












KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pod Šimečkom sa začína triasť stolička. PS sa od októbra prepadlo o 6 percent