Kríza v strane Za ľudí sa po utorkovom (ne)zasadnutí predsedníctva ďalej prehlbuje. Časť nespokojných sa totiž zdvihla a odišla po tom, čo predsedníčka Veronika Remišová prišla na stretnutie aj s dekrétmi o odvolaní. Z predsedníctva tak chce vraj vysánkovať nepohodlných ľudí. Zaujímavé však je, kým ich chce nahradiť.
„Hneď na začiatku predsedníctva sa pani predsedníčka rozhodla, že odovzdá odvolací dekrét Romanovi Krpelanovi, nášmu generálnemu manažérovi strany, v ktorého máme dôveru,“ posťažovala si Mária Kolíková, ktorá nevidí dôvod na jeho odvolanie. Remišová zjavne áno. Je viac menej jasné, že je to práve Krpelan s Lehotským, ktorých hlasy by zavážali, ak by sa dalo hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu.
Krpelan bol pritom blízkym spolupracovníkom zakladateľa strany Andreja Kisku. Spôsob, akým ho chcela Remišová odstaviť je mierne neštandardný. Odvolanie z funkcie mu mala oznámiť SMS správou. Medzi tým už stihla vydať poverovací dekrét Margaréte Cehlárikovej, ktorá je vraj pravou rukou Remišovej.
Cehláriková má byť Remišovej pravou rukou. Nie všetkým členom je to po vôli. – Foto: fb/margareta.cehlarikova
Cehláriková je zaujímavá osoba s bohatými úradníckymi skúsenosťami. V minulosti pôsobila na ministerstve obrany pod vedením Ľubomíra Galka, neskôr ju nečakane presunuli do ďalekej Vojenskej zotavovne v Smrekovici. Odtiaľ však odišla predčasne, o dôvodoch vtedy z ministerstva mlčali. Pred rokmi pracovala aj ako poslanecká asistentka, v tom čase ju mali načapať policajti ako šoféruje opitá. Podľa pluska.sk mala nafúkať 1,3 promile.
Neskôr sa dostala na bratislavskú župu k Jurajovi Drobovi. Šrám z minulosti Drobovi neprekážal. „Poznám ju ako pracovitú ženu,“ zastával sa Cehlárikovej. Nakoniec sa však asi po roku porúčala aj z tohto miesta. „Pracovný pomer bol ukončený na základe dohody o skončení pracovného pomeru bez uvedenia dôvodu podľa § 60 Zákonníka práce,“ uviedla hovorkyňa župy Lucia Forman. Cehlárikovej prešľap neprekáža ani Remišovej. „Tento incident sa odohral v roku 2012, kedy bolo pani Cehlárikovej na obdobie 6 mesiacov odobraté vodičské oprávnenie a zaplatila pokutu 500 eur. Nad svojím pochybením opakovane prejavila ľútosť,“ uviedli z tlačového odboru strany.
Dve ministerky z jednej strany majú medzi sebou napätie. – Foto: tasr
Úradníčka chvíľu pôsobila aj na úrade v Rači. Ani tu nie nadlho. Nakoniec ale zakotvila v strane Za ľudí. „Je to pravá ruka Remišovej. Veľmi rozoštváva stranu,“ prezradil blízky zdroj z politického prostredia.
Zaujímavé je, že ešte nedávno na sociálnej sieti Cehláriková podporovala Máriu Kolíkovú, najnovšie stojí za Veronikou Remišovou. „Pani Cehláriková začala pracovať pre stranu Za ľudí na jeseň v roku 2021,“ uviedli z tlačového oddelenia strany Za ľudí. Zároveň však záhadne dodali, že Cehláriková nenahradila Krpelana. Kto je vlastne generálnym manažérom strany je tak momentálne otázne.
Remišová sa však úplne jasne vyjadrila k tomu, prečo Krpelan nemá jej dôveru. „Pána Krpelana si do funkcie generálneho manažéra strany vybral ešte bývalý predseda Andrej Kiska. S jeho prácou som však bola dlhodobo nespokojná ako aj ďalší členovia predsedníctva aj členovia strany. Generálny manažér má podľa stanov koordinovať celkovú činnosť strany na národnej aj regionálnej úrovni, ale doterajšie výsledky jeho práce boli neuspokojivé, či už šlo o predvolebnú kampaň alebo organizáciu práce strany po voľbách,“ vysvetlila rázne šéfka Za ľudí. Krpelanovi tiež vyčíta, že nevedel dôveryhodne vysvetliť kontakty s obvineným Petrom Koščom. Remišová podľa vlastných slov dala Krpelanovi viackrát šancu na zlepšenie. Zrejme bez úspechu. Šéfka Za ľudí sa rozpísala aj na sociálnej sieti. „Som presvedčená, že osobné záujmy, boje o funkcie a škriepky kvôli osobným ambíciám nemajú vo verejnej službe čo hľadať,“ nechala sa počuť vicepremiérka, ktorej vlastná poslankyňa nedávno naložila, že ministerská stolička bola pre ňu všetkým.
Krpelan bol blízky spolupracovník Kisku. Teraz ho má vystriedať Cehláriková. – Foto: tasr
Šeliga predpovedal budúcnosť strany Za ľudí. – Foto: archív
Remišová chce z funkcie údajne vysánkovať nielen Krpelana ale aj Tomáša Lehotského. Pritom samotný zakladateľ strany Andrej Kiska v liste vyzýva, aby tak nerobila. Dokonca strana už neráta ani s jeho nomináciou na podpredsedu parlamentu. Túto stiahla šéfka strany Veronika Remišová. Pre TASR to potvrdili viaceré zdroje. Remišová pred stredajším rokovaním vlády uviedla, že o tom už informovala aj koaličných partnerov. Lehotský hovorí o pokračujúcich čistkách v strane. Tvrdí, že o stiahnutí nominácie dopredu nevedel. Pýta sa, či o tom rozhodla Remišová sama alebo to schválili podpredsedovia strany.
Vicepremiérka a ešte stále šéfka Za ľudí síce môže pokojne ignorovať Kiskove návrhy, na jedno by však mala pamätať. Kiska je totiž mecenášom strany. „On je stále veľkým veriteľom strany. Ak sa nemýlim, tak minimálne tretinu financií, ktorými sme riešili kampaň, požičal strane on. To sú vážne veci, v ktorých jeho hlas v rámci fungovania strany nie je zanedbateľný,“ pripomenula poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková. Podľa niektorých členov strany päť krajov a väčšina predsedníctva Za ľudí žiada mimoriadny snem, kde by sa rozhodlo o tom, kto bude viesť stranu. Akým smerom sa však budúcnosť Za ľudí uberá naznačil Juraj Šeliga. „Keď to bude takto pokračovať, nebude akú stranu Za ľudí viesť.“
.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pod koho vplyvom je Remišová? Za pravú ruku si vybrala škandalóznu osobu