eReport.sk
Roman Laml. Foto: eReport

Pochybnosti okolo explózii v Česku: Analytik tajnej služby otvoril nepohodlné otázky

Explózia muničného skladu v Českej republike po rokoch vyvoláva vášnivú polemiku. Naši západní susedia ukázali prstom na ruské tajné služby, ktoré vinia z útoku na českej pôde. Nad udalosťou ale podľa bývalého analytika vojenskej spravodajskej služby Romana Lamla visí množstvo otáznikov. Ako sa tajní ruskí agenti dostali poľahky do stráženého objektu? A čo robili české tajné služby?

Ruská tajná služba mala stáť za explóziou muničného skladu, ku ktorej došlo v roku 2014 vo Vrběticiach v zlínskom okrese. Pred niekoľkými dňami o tom informoval aj premiér Andrej Babiš. Investigatívni novinári z portálu Bellingcat zverejnili identitu Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina agentov GRU Ruslana Boširova a Alexandra Petrova, ktorí mali pred tromi rokmi zohrať svoju úlohu pri otrave Sergeja Skripaľa v Salisbury.

Dvojica „turistov“ mala podľa českej strany stáť aj za explóziou. Okrem nich mali priložiť ruku k dielu aj ďalší štyria agenti ruských tajných služieb. Obávanej ruskej jednotke 29155 velil neslávne známy generálplukovník Andrej Averjanov. Šokujúce podozrenia vyrazili dych nielen laickej verejnosti, ale aj niektorým odborníkom. Bývalý analytik slovenskej vojenskej rozviedky Roman Laml ale tvrdí, že samotný prípad má množstvo šedých miest a chýbajú mu dôkazy, ktoré by udalosť viac osvetlili.

Dvaja ruskí agenti mali mať prsty v otrávení Sergeja Skripaľa a aj v explózii vo Vrběticiach. – Foto: Twitter/Policie ČR

Kde sú dôkazy?

Laml podčiarkol, že o samotnom prípade sa toho popísalo či už v českých médiách alebo v rámci stránky Bellingcat naozaj veľa, no špecialistovi na tajné služby chýbajú konkrétne dôkazy. „Písalo sa, že Rusi tam boli v tom okolí, to je všetko relevantné. Ono to samotné podozrenia posilňuje a dáva tomu určitú relevantnosť, ale konkrétny dôkaz sa neobjavil, možno existuje, ale nebol zverejnený,“ myslí si o ostro sledovanom prípade Laml. Bývalý analytik zároveň dodáva, že dôkazy, ktoré mu chýbajú, možno existujú, no sú utajené v rámci vyšetrovacej správy. „Je to možné, nevylučujem to,“ podčiarkol.

Požiar muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014. – Foto: tasr

Nezodpovedané otázky

Laml upozorňuje, že zorganizovať, ziniciovať a do praxe preniesť samotné naplánovanie výbuchu, nie je také jednoduché. „Server Respekt.cz s odkazom na políciu uviedol, že obaja hľadaní muži s pasmi na fiktívne mená prileteli 13. októbra 2014 do Česka a boli vopred objednaní na návštevu muničného skladu vo Vrběticiach… V tej dobe sa v sklade údajne nachádzali zbrane, ktoré mal nakúpiť bulharský obchodník so zbraňami,“ informovala nedávno Česká televízia.

Roman Laml

Bývalý analytik vojenskej spravodajskej služby Roman Laml. – Foto: eReport

Lamla vyrušuje samotní vstup agentov do priestoru muničného skladu. „Požiadali o vstup ako inšpektori, no už sa nevie, či tam vstúpili. Musia tam mať nejakú evidenciu vstupu. Sú informácie, že samotný sklad bol dobre strážený a dostať sa do priestoru a skladu by nemalo byť také jednoduché. Zároveň boli informácie, že stráženie bolo zlé a miestni občania hovorili, že tam chodili na hríby cez plot. Je nejasné ako to bolo a ako to tam fungovalo,“ dodal odborník na tajné služby.

Chyba českej tajnej služby?

Laml podotkol, že informácie ktoré boli zverejnené aj českými politikmi boli zatiaľ závery Bezpečnostnej informačnej služby, nie vyšetrovania polície. To stále prebieha. Zároveň odborník si vzal na mušku aj českú tajnú službu. „Ak sa na to pozrieme z druhej strany, tak je to zlyhanie BIS-ky, pretože umožnili na českom území, aby cudzí štát urobil takúto akciu,“ polemizuje o prípade Laml.

Pýta sa, ako česká služba na čele s Michalom Koudelkom niečo podobné mohla dopustiť. „Treba povedať, že v časti slovenskej a českej komunity Koudelka nie je až tak dôveryhodný,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pochybnosti okolo explózii v Česku: Analytik tajnej služby otvoril nepohodlné otázky

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: