eReport.sk
telefonovanie, 155, núdzová linka, covid
Ilustračné foto: shutterstock

Počet volaní na linku 155 v súvislosti s covidom narastá: Niektorí reagujú agresívne, iní vystrašene!


Počet výjazdov záchranárov k pacientom pozitívnych na nový koronavírus rastie. Za pondelok 4. októbra eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR až 118 takýchto výjazdov záchranárov. Ide o najvyšší počet zásahov od 12. apríla, keď záchranná zdravotná služba pomáhala 127 nakazeným pacientom. Počet volaní na tiesňovú linku 155 v súvislosti s COVID-19 narastá a to kontinuálne vo všetkých krajoch. Pre TASR to uviedla hovorkyňa OS ZZSSR Alena Krčová.

„Opakuje sa situácia z prvej a druhej vlny, keď niektorí volajúci nemajú dostatočné informácie a chcú rady, prípadne overenie si postupu pri zvýšenej teplote alebo iných zdravotných ťažkostiach. Máme aj prípady, keď sú volajúci vyľakaní, nevedia, ako majú postupovať v prípade potvrdeného ochorenia, najmä ak ide o celé pozitívne rodiny s malými deťmi,“ spresnila Krčová.

Niektorí požadujú, aby im sanitka priviezla lieky

Objavujú sa tiež  prípady, keď pacienti pozitívni na COVID-19 nekonzultujú svoj zdravotný stav so všeobecným lekárom, prípadne žiadajú operátora tiesňovej linky 155, aby im sanitka priviezla lieky. „To však úlohou záchranárov v žiadnom prípade nie je,“ zdôraznila Krčová.

Operátori sa stretávajú sa aj s agresívnymi reakciami

Operačné stredisko na rozdiel od prvej a druhej vlny eviduje volania od rodičov, ktorí nemajú detailné informácie od niektorých škôl, ak deti zostanú v karanténe, a pýtajú si ich na tiesňovej linke 155. Situáciu komplikujú aj niektorí volajúci, ktorí až agresívne reagujú na otázky operátorov o očkovaní, prípadne teste. „Na tiesňovej linke 155 potrebujeme odpovede na tieto otázky, aby sme vedeli nielen správne zhodnotiť zdravotný stav volajúceho, ale je to dôležité aj pre bezpečnosť posádky a personálu v nemocniciach,“ vysvetlila Krčová.

Pozitivita automaticky neznamená vyslanie záchranky

Pripomenula, že pozitivita pacienta neznamená, že nemôže navštíviť všeobecného lekára, prípadne absolvovať odborné vyšetrenia. Zároveň však pozitivita pacienta neznamená ani to, že sa k nemu automaticky vyšlú záchranári. „Prípadný zásah záchranárov závisí od zdravotného stavu pacienta a jeho zhodnotenia operátorom tiesňovej linky 155,“ dodala Krčová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet volaní na linku 155 v súvislosti s covidom narastá: Niektorí reagujú agresívne, iní vystrašene!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne