tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na ilustračnej snímke cintorín v Prešove.
Na ilustračnej snímke cintorín v Prešove. Foto: tasr

Počet úmrtí sa v auguste znížil. Aké choroby „kosili“ Slovákov najčastejšie?

Počet úmrtí sa v auguste medzimesačne znížil, celkovo zomrelo 4383 ľudí. Tento počet bol druhý najnižší v roku 2022. Druhý mesiac za sebou sa však zvýšil počet zomretých v súvislosti s ochorením COVID-19. Najčastejšou príčinou úmrtí sú naďalej choroby obehového systému. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v auguste 2022, ktoré v utorok zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke cintorín v Prešove.
  2. Muž nanemocničnej posteli

Celková nadúmrtnosť na Slovensku bola v auguste len mierna. „Nižšiu nadúmrtnosť oproti päťročnému priemeru pred pandémiou ovplyvnil nižší počet zomretých na dve najčastejšie príčiny zomierania – choroby obehového systému a nádory,“ priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Skoro trojpercentný podiel na úmrtnosti má covid

Najčastejšími príčinami úmrtí boli choroby obehového systému (43 percent), nádory (24 percent), nasledujú choroby dýchacej sústavy (9 percent), tráviacej sústavy (6 percent) a vonkajšie príčiny úmrtí (4 percentá). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v auguste 129 osôb, čo tvorí takmer trojpercentný podiel na celkovej úmrtnosti.

Ľudia nad 65 rokov tvorili viac ako tri štvrtiny zomretých

Už druhý mesiac po sebe sa podľa úradu situácia najviac zhoršovala v Banskobystrickom kraji, kde počet úmrtí v auguste vzrástol o vyše 14 percent nad priemernú hodnotu posledných piatich rokov pred pandémiou. „V porovnaní s júlom sa miera úmrtnosti (mierne) zhoršila ešte v dvoch krajoch Slovenska, a to v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Najvýraznejšie zlepšenie situácie zaznamenal Bratislavský kraj,“ priblížili zo ŠÚ SR.

Z hľadiska veku bola naďalej vyššia úmrtnosť (o 10 percent) vo vekovej skupine nad 65 rokov, čo je najpočetnejšia z troch základných vekových skupín v štruktúre zomretých. Seniori nad 65 rokov tvorili viac ako tri štvrtiny zomretých.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet úmrtí sa v auguste znížil. Aké choroby „kosili“ Slovákov najčastejšie?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku