eReport.sk
Záchranári prehľadávajú trosky časti dvanásťpodlažného obytného domu, ktorá sa zrútila vo štvrtok v kalifornskom meste Surfside.
Pohľad na budovu, ktorej časť sa zrútila. Foto: tasr/ap

Počet obetí pádu bytovky neďaleko Miami Beach sa zvýšil na 22, evakuovali ďalšiu budovu

Počet obetí pádu časti bytového bloku v meste Surfside v americkom štáte Florida sa v noci na sobotu zvýšil na 22. Úrady v neďalekom meste medzitým evakuovali obytnú budovu po tom, ako v nej inšpekcia odhalila štrukturálne problémy.

Ako píše agentúra AP, počet nezvestných klesol zo 145 na 126 po tom, čo úrady vyradili zo zoznamu duplicitné mená a zistili, že niektorí ľudia boli chybne evidovaní ako nezvestní.

Úrady v meste North Miami Beach, vzdialenom desať kilometrov od Surfside, “pre istotu” evakuovali jednu bytovú budovu. Dôvodom boli štrukturálne nedostatky. Mestá v dôsledku nešťastia v Surfside momentálne vykonávajú inšpekcie viacerých výškových bytových budov, približuje agentúra AFP.

Starostka okresu Miami-Dade Daniella Levinová Cavová medzitým schválila demoláciu tej časti budovy v meste Surfside, ktorá sa nezrútila. “Našou najvyššou prioritou je aj naďalej pátranie a záchrana. Chcem, aby to bolo veľmi jasné,” uviedla Cavová. “Stále vyhodnocujeme všetky možné dopady a určujeme najlepší harmonogram pre začatie demolácie,” dodala.

Časť dvanásťpodlažného obytného domu, ktorá sa zrútila v kalifornskom meste Surfside, ležiacom na pobreží Atlantického oceánu asi deväť kilometrov severne od Miami Beach v noci na štvrtok 24. júna 2021. – Foto: tasr/ap

Pád postihol okolo 55 bytov. Záchranné služby, ktoré prišli na miesto pred týždňom vo štvrtok okolo 01.30 h, evakuovali z budovy približne 35 ľudí. Miesto nešťastia vo štvrtok navštívili americký prezident Joe Biden a jeho manželka, prvá dáma Jill Bidenová.

Príčiny pádu budovy v bytovom komplexe Champlain Towers South sú predmetom vyšetrovania. Správa statikov z októbra 2018, ktorú v piatok zverejnili tamojšie úrady, však hovorí o závažných poškodeniach na statike budovy pod bazénom a “zníženú kvalitu betónu” v podzemnej garáži 12-poschodovej obytnej budovy nachádzajúcej sa v blízkosti mora. “Aj keď sú niektoré z týchto nedostatkov menej závažné, väčšinu poškodeného betónu je potrebné včas opraviť,” uviedol v správe jej autor Frank Morabito.

Záchranári prehľadávajú trosky časti dvanásťpodlažného obytného domu. – Foto: tasr/ap

Dokument z roku 2018 bol vypracovaný v rámci príprav na veľkú rekonštrukciu, ktorá sa mala začať v tomto roku. To, či poškodenie popísané v správe súvisí so štvrtkovou tragédiou, nie je nateraz známe.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport