Bratislava 14. októbra (TASR) – Počet cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku sa dvojnásobne zvýšil. Cudzincov, ktorí si nahlásili trvalý pobyt, je 58.498. Vyplýva to z Národnej analytickej správy Štatistického úradu SR na základe zistení a dát Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.
Počet cudzincov sa zvýšil dvojnásobne
TASR o tom informovala hovorkyňa pre SODB Jasmína Stauder.
Priblížila, že v SODB 2011 sa sčítalo 28.275 cudzincov, čo znamená, že ich počet sa v SODB 2021 zvýšil takmer dvojnásobne. „Na súčasnom pobyte bolo podľa SODB 2021 98.485 cudzincov. Aspoň nejaký typ pobytu, takže buď iba trvalý alebo súčasný pobyt, malo v SR 102.788 cudzincov,“ dodala. Žijú tu hlavne Česi, Maďari, Ukrajinci a Poliaci.
Vo všeobecnosti možno podľa nej konštatovať, že na súčasnom pobyte sú vyššie podiely štátnych príslušníkov tretích krajín, keďže získať štatút trvalého pobytu pre nich predstavuje zložitejší a dlhodobejší proces. „Sťahovanie cudzincov na územie SR má rôzne dôvody, hľadajú lepšie životné podmienky, pracovné príležitosti, študijné možnosti alebo utekajú pred konfliktmi a nepriaznivými podmienkami vo svojich domovských krajinách,“ uviedla hovorkyňa.
Mohlo by vás zaujímať:
Najviac žije v bratislavskom kraji
Najväčšie podiely cudzincov prítomných na trvalom pobyte boli v troch bratislavských okresoch s podielom nad tri percentá. „Vysoký podiel cudzincov bol aj v okresoch na krajnom východe SR, najmä v okrese Sobrance s podielom 2,7 percenta,“ ozrejmila.
Zároveň najvyšší podiel cudzincov bol v produktívnom veku (15 až 64 rokov) a predstavoval 84,3 percenta z celkového počtu cudzincov. „Cudzinci si v SODB 2021 najčastejšie vybrali možnosť „bez náboženského vyznania“ (27,5 percenta), z nich bolo najviac Čechov,“ povedala Stauder.
Sčítanie tiež ukázalo, že najpočetnejšou skupinou medzi cudzincami tvorí stredné vzdelanie bez maturity, 27,5 percenta. „Druhú najčastejšiu úroveň vzdelania predstavovalo vysokoškolské vzdelanie, ktoré tvorilo 21,7 percenta u cudzincov,“ podotkla.
Najčastejšie cudzinci na Slovensku pracovali ako „špecialisti administratívnych, podporných a obchodných činností“, takmer deväť percent. „Z nich bolo najviac cudzincov s vysokoškolským vzdelaním,“ doplnila hovorkyňa.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Počet cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku sa dvojnásobne zvýšil